Článek
"Ministerstvo financí se pokusí příslušné smlouvy napadnout," řekl náměstek ministra financí Ladislav Zelinka.
Poslanci zakázali v listopadu loňského roku majetek Fondu prodávat, ten ale jejich příkazů nedbal a dál organizoval dražby. V prosinci jej poslanci z funkce odvolali a podali na něj několik trestních oznámení. "Dění kolem fondu aspiruje na světový rekord v tunelování," komentoval dění poslanec Pavel Bratský (ODS).
Na konci roku ale podle zákona činnost FDM stejně ukončila. Majetek, který v něm zůstal, nyní spravuje ministerstvo financí. K dovršení všeho se Žák stal ředitelem státního podniku Stavocentral, spadajícího pod ministerstvo financí. Zelinka ve středu řekl, že stát už připravuje ve vedení společnosti změny. Politici, kteří Žáka z jeho dosavadních postů odvolali podle svých slov vůbec nevěděli, že získal místo v jiném státním podniku.
Prodeje pod cenou
Fond dětí a mládeže (FDM) vnikl v roce 1993 a převzal majetek bývalého Svazu socialistického mládeže (SSM). Postupně měl na obce a posléze na kraje převést část majetku, převážně budov nebo rekreačních středisek, v hodnotě asi 2,4 miliardy korun. Místo toho budovy prodával soukromým firmám, například realitním společnostem, často pod cenou.
V roce 2002 například prodal budovu nakladatelství Mladá fronta za 21 miliónů korun i přesto, že ministerstvo financí prodej zakázalo. Skutečná cena přitom byla několikanásobná. Pod cenou prodal i řadu budov, které měly připadnou domům dětí a mládeže po celé republice.
Fond měl být zrušen už v roce 2002, likvidace majetku se ale stále protahovala, po celou dobu poslanci stále upozorňovali, že z fondu je proti všem slibům a dohodám vyváděn majetek, nikdo ale nezasáhl.