Článek
Pro převaděče počítá nyní zákon s trestem od šesti měsíců až do pěti let vězení. To je však podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) příliš mírná sazba a má se výrazně zpřísnit.
„Je důležité vyslat signál do převaděčských struktur. S ministerstvem spravedlnosti pracujeme na rychlé novele, aby byly v rámci trestního práva zpřísněny postihy za převaděčství. Návrh by měli resortní experti předložit v horizontu dnů,“ sdělil Právu Rakušan.
Kontroly na hranicích mají být překážkou převaděčským skupinám, tvrdí Rakušan
„Navrhuje postihovat nově přísnější sazbou, dvěma až osmi lety odnětí svobody, toho, kdo při nelegálním pašování migrantů vystaví větší počet osob nelidskému nebo ponižujícímu zacházení. Pašování migrantů bývá charakterizováno jako každodenní smrtelný byznys,“ popsal mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
Od července 2023
„Pašeráci opakovaně riskují životy migrantů, přepravují je v přeplněných vozech, dodávkách a nákladních automobilech v život ohrožujících podmínkách a snaží se takto ukrýt co největší počet nelegálních uprchlíků, aby maximalizovali svůj zisk,“ doplnil. Ministerstvo předpokládá, že přísnější zákon začne platit v červenci 2023.
Kontroly měly přijít už dávno, stěžují si lidé v příhraničí
Kontroly lidé v česko-slovenském pohraničí uvítali
O tom, jak velký problém policie momentálně řeší, svědčí i počet zachycených převaděčů. V souvislosti s převaděčstvím policie zahájila 140 trestních řízení. Pro srovnání – v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.
Často jsou pašeráci lidí podezřelí i z jiných trestných skutků. Kromě samotného převaděčství se totiž dopouští také organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Za to hrozí osm a v krajním případě až dvanáct let vězení.
Převaděčské gangy
Kvůli nelegální migraci Česko už začalo střežit hranice se Slovenskem. „Česká republika se rozhodnutím o znovuzavedení kontrol snaží vyslat jasný signál převaděčským skupinám, že převozy migrantů přes ČR nebudou jednoduché,“ řekl Právu šéf cizinecké policie Milan Majer.
Podle Agentury Evropské unie pro spolupráci v oblasti prosazování práva (Europol) využívá právě služeb převaděčů více než 90 procent nelegálních migrantů, kteří přicházejí do Evropské unie.
Převaděč ujížděl s dodávkou plnou migrantů policii v Břeclavi a boural, 21 zraněných
Na zvýšený počet převaděčů zachycených v Česku upozornila už ve své poslední výroční zprávě také Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).
„Byl zaznamenán vznik nových organizovaných skupin i v České republice. Jejich členy tvoří zčásti osoby české státní příslušnosti, které jsou nejčastěji ve věku od dvaceti do čtyřiceti let a pocházejí ze sociálně slabé vrstvy obyvatel,“ stojí ve zprávě.
Až 120 tisíc za osobu
Převaděči používají pro přepravu migrantů hlavně kamiony, případně osobní auta. Za převoz si účtují částky v řádech tisíců eur.
„Sazby (pro převaděče) se pohybují různě z důvodu poskytování různých služeb. Často se setkáváme s částkami převyšujícími v přepočtu 120 tisíc korun (za každého uprchlíka),“ popsal mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Převaděč projel kontrolní stanoviště. Policie po něm střílela
Muž nechal v autě osm migrantů a začal utíkat, dopadl ho policejní pes
Převaděči používají různé způsoby plateb, od online metod až po ilegální bankovní systémy, kde peníze ukládají a odkud je po poskytnutí dohodnuté služby vyberou. Podle evropských vyšetřovatelů také stále více využívají sociální sítě a mobilní aplikace k získávání potenciálních migrantů, komunikaci a převodům peněz nebo například k předávání informací ohledně tras.
K jejich odhalování policie používá speciální techniku: například termovize, bezpilotní prostředky a další. Jak přesně policisté převaděče odhalují, nechtěl Moravčík přiblížit.
Skutečnost, že je tato trestná činnost mnohem nebezpečnější než samotní migranti, dokládají policisté tím, že trestná činnost Syřanů ve statistikách kriminality tvoří jen 0,04 procenta.