Článek
Pro Ukrajince to znamená jediné – musí se sami ozvat pojišťovně a doložit, zda mají dál nárok na hrazené pojištění, anebo je za ně bude platit někdo jiný.
„Očekávám, že se tím zvýší zaměstnanost, ostatně to bylo i cílem zákona,“ řekl Právu předseda správní rady VZP Tom Philipp (KDU-ČSL).
Pokud se nenahlásí, začne jim nabíhat dluh
„V případě, že se nenahlásí a bude jim více než 18 a méně než 65 let, tak za ně pojištění stát přestává platit a začne jim nabíhat dluh,“ zdůraznil Philipp. V krajním případě hrozí i exekuce.
Vymáhání ale může být problematické. Zejména pokud se ukáže, že osoba, která se oficiálně stala dlužníkem, už Česko dávno opustila.
Přesné informace o pohybu osob úřady nemají. Pokud by se ale podařilo doložit, že překročily hranice, dluh se jim smaže. O přístup ke zdravotní péči ale dlužníci nepřijdou.
Tisícům Ukrajinců skončí automatický nárok na státní zdravotní pojištění
„Ve chvíli, kdy neplatí, je pojištěn, vzniká mu dluh a posléze penále, ale pokud přijde do zdravotnického zařízení, tak je normálně odbaven a danému zařízení je to zaplaceno,“ objasnil Philipp.
Mají osm dní na přihlášení
Lepší je ale popotahování předejít. Po uplynutí 150 dnů mají Ukrajinci osm dnů na to, aby kontaktovali svou pojišťovnu, ideálně elektronicky, a vyhnuli se tak frontám v pobočkách.
Nahlásit se VZP mohou běženci přes formulář na www.pomocukrajine.vzp.cz, který bude zpřístupněn 21. července. Těch, kteří přišli krátce po vypuknutí války, se to bude týkat už příští týden.
Jde především o lidi ve věku 18 až 65 let, kteří musejí doložit, zda pečují o dítě, studují nebo jsou jako uchazeči o práci vedeni na úřadu práce.
V takovém případě by jim stát pojištění hradil dál. Za děti i seniory platí pojištění stát dál, nic oznamovat nemusejí.
Uprchlíci pracují především na nekvalifikovaných pozicích
Nic se nemění ani pro 43 tisíc Ukrajinců, kteří už našli uplatnění na trhu práce. Odvody si buď platí sami, nebo to za ně dělá zaměstnavatel.
Změnu pravidel přinesl zákon zvaný lex Ukrajina 2. Kromě toho, že má přimět uprchlíky k tomu, aby si našli práci, má také ušetřit peníze pojišťoven za ty, kteří už v Česku nejsou.
Původně totiž stát zamýšlel hradit péči automaticky všem na jeden rok.
V březnu zdravotní péče VZP o ukrajinské uprchlíky činila 65 milionů korun, v dubnu 150 milionů.
Podle odhadů na letošek počítá VZP s výdaji za uprchlíky kolem čtyř miliard korun. Víc než 82 procent příchozích tvoří děti a ženy.