Článek
Smlouvy o objemu nad 50 000 korun budou muset od poloviny příštího roku zveřejňovat úřady, kraje i větší obce. A také firmy, které vlastní. Bez zveřejnění v registru, který by mělo vést ministerstvo vnitra, nebude smlouva platná. Úřady budou muset smlouvy zveřejňovat v elektronické podobě.
Zákon se nebude vztahovat na firmy s většinovým podílem státu či krajů, jejichž akcie se obchodují na burze, tedy na společnost ČEZ.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Zejména menší obce se obávaly nárůstu byrokracie, poslanci pro ně proto odhlasovali trvalou výjimku. Má se vztahovat na obce do 5 000 obyvatel.
Na soukromníky zákon nedohlédne
Neprošel naopak návrh, aby se zákon vztahoval i na firmy, které čerpají z veřejných peněz více než 20 miliónů korun ročně. Návrh poslance ČSSD Jiřího Zemánka hájil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, mimo jiné s poukazem na skupinu Agrofert vlastněnou lídrem ANO Andrejem Babišem.
„Daňoví poplatníci budou mít právo vědět, co se děje s jejich penězi u veřejných subjektů, nesmí ale vědět, jak s jejich penězi nakládá soukromník,” glosoval s poukazem na to, že proti návrhu hlasovali všichni poslanci ANO.
Babiš si naopak posteskl, že podobný zákon nařizující státním institucím zveřejňovat smlouvy, měl být jako samozřejmost schválen již v roce 1990.
Poslanci o návrhu v pátek diskutovali mnoho hodin s mnoha přestávkami na porady klubů. Původní verzi předložil do Sněmovny poslanec Jan Farský (TOP 09 a Starostové) a k jeho prosazení se iniciativě Rekonstrukce státu zavázalo několik desítek poslanců.