Hlavní obsah

Stát chce sbírat data o tom, kdo navštívil jaké weby. Má to zjednodušit práci policie

2:18
2:18

Poslechněte si tento článek

Poskytovatelé pevného i mobilního internetu by podle návrhu vyhlášky ministerstva vnitra a ministerstva průmyslu a obchodu měli zhruba od poloviny roku zaznamenávat, jaké weby uživatelé navštěvují. Mezi sbíranými daty totiž mají mimo jiné být i cílové IP adresy. Informoval o tom server iRozhlas.cz.

Foto: AdobeStock

Ilustrační foto

Článek

Mezi daty, která nyní musí poskytovatelé internetu sbírat, jsou údaje o tom, odkud a kdy se uživatel připojil. Mezi sbíranými daty je i IP adresa, která slouží jako identifikátor zařízení připojeného k internetu, tedy například počítače nebo mobilu.

Nově by se však monitorovalo i to, na jakou stránku se uživatel díval a kdy ji otevřel. Informace o aktivitách uživatelů internetu by tak byly komplexní.

K informacím o tom, jaké stránky lidé navštěvují, by podle iRozhlasu měly mít přístup policie a zpravodajské služby.

Přestože návrh vyhlášky na první pohled vzbuzuje spíše obavy ohledně ochrany a bezpečnosti dat uživatelů, důvodová zpráva mluví o opaku.

„Uchováním cílové IP adresy a portu se zajistí možnost předávat údaje ze strany operátorů pouze o relevantní komunikaci a minimalizovat tak předávání údajů o dalších účastnících, čímž se zvýší ochrana osobních údajů, zlepší a zrychlí se přesnost reakce na právní požadavky,“ uvádí zpráva.

Důvodem opatření má být například to, že se část kriminality přesouvá do kyberprostoru. Návrh tak hájí také policie.

„Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka museli operátoři dosud předávat při vyšetřování údaje o stovkách, někdy i tisících adres, protože nejsou schopni na základě současného stavu identifikovat přesné zařízení, ze kterého podezřelá komunikace probíhá. Policie navíc ujišťuje, že bude mít přístup k těmto údajům jen při vyšetřování vymezených trestných činů,“ uvedl server.

Návrh vyhlášky je nyní v připomínkovém řízení.

Výběr článků

Načítám