Článek
„Když jsem v pátek navštívil pobočku pošty, nic tam nebylo. Vše vyklizeno. Mimochodem poprvé se pošta snažila naši pobočku uzavřít v roce 2008. Právě v roce, kdy jsme si připomínali sté výročí jejího otevření,“ řekl Novinkám David Jánský, starosta Jeníkovic, jedné z rebelujících obcí. Obává se, že pošta chce kamennou pobočku zrušit.
Mobilní pošta podle něho není rovnocennou náhradou za kamennou kancelář. Minimálně nezajistí otvírací dobu tak, aby vyhovovala i pracujícím.
„Mobilní pobočka tu měla působit pouze dopoledne. Došlo i ke snížení počtu hodin z dvanácti na deset,“ dodal. Vadilo mu, že se o záměrech pošty obce dozvěděly pouhých čtrnáct dnů před startem testovacího provozu, a špatná komunikace s vedením státního podniku.
„Proto jsme přikročili k trochu radikálnějšímu řešení a zábor nepovolili. Získali jsme nějaký čas, který chceme využít k záchraně pobočky,“ dodal Jánský.
Mobilní služby už od 2020
Česká pošta začala využívat mobilní pošty v roce 2020. Primární úkoly těchto provozoven byly dva. Zajistit základní poštovní přepážkové služby v obcích, kde není kamenná pobočka, a vykrýt výpadek poštovních služeb při mimořádných situacích. V minulosti se jednalo o lockdowny obcí během covidu nebo o tornádo na jižní Moravě.
„V obcích Blešno, Jeníkovice a Libřice skutečně mobilní pošta nasazena nebyla, protože v pátek 3. května nám z obcí Blešno a Jeníkovice bylo oznámeno, že nedostaneme povolení k záboru obecních prostor. Mobilní pošta by tedy neměla kde parkovat a kde poskytovat poštovní služby občanům. Hledáme další alternativy,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.
Ve zmíněných obcích mohou občané využít tedy jako dosud služeb kamenné pošty. Další fáze pilotního rozšířeného provozu bude oznámena v momentě, kdy budou stanovené obce, kam bude mobilní pošta zajíždět.
Aktuálně se jedná o obce na Trutnovsku, konkrétně od pondělí 13. května budou po debatě se starosty mobilní pošty umístěny v obcích Vlčice u Trutnova a Libňatov.
Za jeden den dokáže mobilní pošta obsloužit tři obce.
„Do budoucna chceme mobilní poštu vybavit i Czech POINTem, který na pobočkách na menších obcích není. Naší ambicí je, aby mobilní pošty v budoucnu mohly poskytovat například vybrané služby Úřadu práce. S ním na vybraných kamenných pobočkách chystáme pilotní projekt. Na jeho základě bude možné stanovit parametry, na základě kterých by se vybraná agenda Úřadu práce mohla poskytovat i na mobilních poštách,“ dodal mluvčí Vitík.
„Její potenciál proto vidíme i v lokalitách, kde kamenná pobočka existuje. V současné době se neplánuje rušení poboček, zůstane zachován legislativou stanovený počet 2900,“ řekl Vitík a dodal, že z pohledu legislativy jsou kamenná pobočka, pošta Partner nebo mobilní pošta na stejné úrovni.
Bojí se uzavření
Že je hlavním důvodem, proč obce k povolení záboru nepřistoupily, obava, že pošta u nich po testovacím provozu zruší kamennou pobočku, potvrdil i starosta Blešna Miloš Buroň (bezp.).
„Je to cílený krok, jak kamenné pobočky zlikvidovat,“ vyjádřil se pro ČTK Buroň a připomněl, že obec na své náklady loni na základě požadavku pošty vyměnila v budově s poštovní pobočkou vstupní dveře a okna. Pošta podle něj obci za nájem pobočky ročně platí čtyři tisíce korun.
„Nyní by místo vyřizování v komfortu pobočky lidé chodili k dodávce. Mobilní pošta by snížila otevírací dobu o čtyřicet procent ze sedmnácti na deset hodin týdně,“ řekl starosta.