Článek
„Já bych mladým lidem řemeslo doporučil,“ svěřil se Právu jeden ze soutěžících mistrů brusičů, Miroslav Žatečka. Jeho samotného kdysi lákalo malování skla, ale když ho soused ze vsi, brusič, zlákal na zkušenou, rozhodlo to. „Zůstal jsem u toho celý život,“ usmál se. Na zvolené cestě se mu nejvíc líbí, že nelze ustrnout. „Je mi 63 a pořád se učím něco nového,“ řekl.
Podle loňského absolutního vítěze soutěže Jaroslava Mádleho i v tomto oboru stále platí tradovaný slogan o zlatých českých ručičkách. Fakticky ale prý záleží zejména na hlavě, pro broušení skla potřebuje být člověk vybaven i prostorovým viděním.
„Ale nezbytný fortel a zkušenosti vám dá jen zdánlivě jednotvárná práce,“ upozornil. Mladé lidi podle něj dnes odrazuje práce rukama. Když si broušení skla zkusí, jsou nadšení, ale léta strávená každodenní dřinou u brusu je nelákají. „Měli by ale zavčas pochopit, že se jde životem líp, když člověk něco umí,“ poznamenal.
Truhlář z Ostravy vyrábí netradiční hudební nástroje
Podle ředitele firmy a jednoho ze zakladatelů letos již devátého ročníku prestižního klání Jiřího Trtíka doba minulá vychovala velké množství sklářů. „Na přelomu milénia ale české sklářství utrpělo, ten průmysl se zmenšil a ani staří skláři neměli moc co dělat, takže nebylo potřeba, aby přicházeli mladí. Jenže teď už starší generace odchází a bude problém ji nahradit,“ posteskl si.
Na soutěž letos přijely téměř čtyři desítky sklářů, vedle tuzemských mistrů i ze Slovenska, Polska, Bulharska, Rakouska, Slovinska a Norska. Svoji soutěžní kategorii mají také školy, i ty už se vedle všech tuzemských mohou v rámci akce poměřovat se zahraniční konkurencí.
Všechny exponáty z letošního ročníku budou vystaveny v nových prostorách světelského zámku minimálně do konce letních prázdnin.