Článek
Městečko bude na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem. Na místě byla večer hasičská technika a okolo 21:00 již stály první dva stany.
Jsou na místě, kde v minulosti magistrát vybudoval stanové městečko pro lidi bez domova, kteří byli v karanténě kvůli covidu.
„Použili jsme takzvané vojenské stany. V těch budou provizorní lehátka, lidé tedy nebudou spát na zemi, ale na skládacích postelích. Bude to zhruba deset vojenských stanů. Každý má rozměr asi šest krát devět metrů. Bude tady ještě další zázemí, to znamená sociální zařízení, sprchy, toalety, a to vše dimenzované pro 150 osob. A budou tady ještě stany pro možnost si něco uvařit a pro výdej jídla," přiblížil mluvčí hasičů Martin Kavka.
Důvodem vzniku městečka je nedostatečná kapacita ubytovacích míst v Praze. Kromě stanového městečka je ve hře ještě zřízení přístřeší pro uprchlíky v karlínských kasárnách.
Do řešení situace se zapojí i neziskové organizace, napsal během středy na Twitteru Rakušan. Připomněl také jednání s Maďarskem, protože část romských uprchlíků z Ukrajiny má i maďarský pas, a tudíž na ně Česko nepohlíží jako na ostatní prchající Ukrajince.
Situace na pražském hlavním nádraží se řeší. Lidi nenecháme spát na chodbách. Vznikne proto dočasné přístřeší s veškerým zázemím. Zapojené budou i neziskové organizace. Stále jednáme s Maďarskem o zrychlení screeningu příchozích do ČR.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) May 11, 2022
A díky všem, kteří pomáhají!
Pro uprchlíky z hlavního nádraží vznikne stanové městečko. Není to trvalé ubytování, uvedl Rakušan
„Hasiči dnes dostali pokyn ke stavbě stanového městečka v Troji od pana ministra Rakušana. Už ale teď víme, že toto řešení nebude dostatečné. Řeší problém pouze 150 osob. Toto musí řešit vláda, potažmo premiér (Petr) Fiala. Azylová a migrační politika je v této bezprecedentní situaci zcela na nich. Od počátku považujeme stavbu stanového městečka za nejkrajnější řešení a snažíme se situaci řešit jinými vhodnějšími prostředky,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Městečko by mělo být hotové do čtvrtečního rána. Hasiči jej následně předají Správě uprchlických zařízení, která by ho měla provozovat.
Kde přesně by tábor měl vyrůst, nechtěli odpoledne hasiči upřesnit. Kavka tehdy na dotaz Novinek uvedl, že si pražský magistrát nepřeje do dokončení výstavby a předání spravujícím organizacím přesnou lokaci zveřejňovat.
Rakušan: Situace je neudržitelná
O problému s uprchlíky mluvil ministr Rakušan ve středu i ve Sněmovně. „Situace je neudržitelná. Nemůžeme si dovolit nechat spát děti někde na podlaze na nástupišti. Je to nebezpečné, neetické, nehumánní. V té chvíli je úplně jedno, jestli ti lidé mají nárok na dočasnou ochranu v České republice, nebo nemají,“ prohlásil.
Dočasné ubytování bude zabezpečovat Správa uprchlických zařízení s hlavním městem. Pomáhat bude romská nezisková organizace Romodrom a pomoc nabízejí i další.
„My jako stát budeme garantovat jídlo, sociální a hygienické zázemí, tedy dostatek toalet, přenosné koupelny a podobně,“ uvedl vicepremiér. Na krajské úrovni se podle něj nepodařilo vyprodukovat dostatečné množství volných kapacit.
FOTO: Romští uprchlíci na pražském hlavním nádraží
Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí.
V sále Fantovy budovy na nádraží je 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny. Magistrát proto požádal státní Správu uprchlických zařízení o pomoc.