Hlavní obsah

Stánek aktivisty Thora se opět přesunul, tentokrát do parku na Klárov

Protivládní aktivisté kvůli opravám chodníku přesunuli svůj petiční stánek z ulice před Strakovou akademií v Praze 1 na nedaleký Klárov. Podle mluvčí pražské Technické správy komunikací Barbory Liškové se tak stalo kvůli údržbě chodníku.

Foto: Lucie Fialová, Novinky

Stánek aktivisty Thora nyní stojí na Klárově nedaleko stanice metra Malostranská.

Článek

Stánek vznikl poté, co policie násilím z místa na protější straně ulice U Bruských kasáren v červnu vyvedla protivládního aktivistu Ondřeje Thora, který tam s  několika přístřešky tábořil více než rok.

„Začaly tam práce na běžné údržbě chodníku,“ řekla Lišková. Dodala, že aktivisté stánek odstranili na základě dohody. Přesunuli jej asi o 200 metrů do parku na Klárově.

„Neopravují tam nic, ještě se tam nesáhlo,“ řekl Novinkám na novém stanovišti jeden z Thorových příznivců, Miloš Janů. Stěhování podle jeho kolegyně Hany Kopalové proběhlo v pátek ráno za asistence policie. „Tady údajně můžeme být, máme na to papír,“ dodala. „Kamarád vymyslel, že ke Strakovce budeme dávat stolek s petičními archy a tady budeme mít základnu,“ doplnila Mirka Šindelářová.

Thorův nevábný slum před Úřadem vlády zlikvidován

Domácí

Na místě bylo v pátek odpoledne sedm osob. V přístřešku opět hodlají setrvat i přes noc. Thor je podle nich na Slovensku, kde čeká na azyl. „Protože tady mu hrozilo nebezpečí, šlo mu o život,“ vysvětloval Janů.

Foto: Lucie Fialová, Novinky

Tak to vypadá v místě, kde stánky stály původně.

Na výzvy nereagoval

Situace se v pátek vyřešila o poznání klidněji než v případě předchozího tábora aktivisty Thora, který na výzvy k vyklizení prostranství před úřadem vlády nereagoval ani poté, co tam mělo vzniknout staveniště pro rekonstrukci opěrné zdi Kramářovy vily. Nakonec ho museli spolu s dalším mužem v polovině června vyvést policisté. Jeho sympatizanti obratem postavili nový stánek na druhé straně ulice.

Thor se poté, co ho policie propustila, podle svých vyjádření na sociálních sítích vydal na Slovensko, kde chtěl získat občanství. Před úřadem vlády před tím strávil více než rok a tvrdil, že tam bude tak dlouho, dokud vláda premiéra Petra Fialy (ODS) nepodá demisi.

Kolem prvního Thorova přístřešku postupně vyrostly další stany, které při svých akcích využívali protivládní demonstranti. Aktivista se odkazoval na petiční zákon, podle kterého petiční stánek nepotřebuje žádné povolení, odstranění tábora označil za protiústavní.

Přístřešky před Úřadem vlády obehnal plot, aktivista odejít nehodlá

Domácí

Výběr článků

Načítám