Článek
Komunistické hnutí Stačilo! také prosazuje například referendum o setrvání v NATO a EU či zestátnění veřejnoprávních médií.
Kontroverzi vzbuzuje záměr zákona o registraci zahraničních agentů a neziskových organizací. Obdobně znějící normu mají Spojené státy, svou má ale i Rusko. Zatímco v USA vstoupil v platnost již před 2. světovou válkou, v putinovském Rusku až před zhruba 13 lety.
Tehdy Vladimir Putin tehdy vyzval politiky, aby lépe chránili ruskou suverenitu, a obvinil svou opozici, že je řízená a placená ze zahraničí. Znění zákona se od té doby rozšiřovalo o zákazy a byl využit k represi - zejména ke snížení či bránění organizaci nezávislé občanské společnosti.
Gruzínský parlament přehlasoval prezidentské veto zákona o zahraničním vlivu
Lídři Stačilo! tvrdí, že se odkazují právě k praxi Spojených států. „Nechceme nikoho zakazovat, chceme vědět, kdo je financuje a čí tedy zájmy hájí,“ řekla Novinkám lídryně Stačilo! Kateřina Konečná. Podle ní by neziskové organizace měly být pod podobnou kontrolou jako politické strany. „Musí vykázat každou korunu,“ uvedla.
„V principu jde o to zjistit, odkud jdou jejich peníze, aby se prostě někdo nevydával za někoho jiného. Nechceme, aby veřejný zájem byl vydáván za lobbistický zájem,“ popisoval Novinkám záměr Daniel Sterzik. Ten vystupuje pod přezdívkou Vidlák a patří k zakladatelům hnutí Stačilo!.
Gruzii kvůli zákonu EU zastavila přístupový proces
Zákon o zahraničních agentech ale dostal přízvisko „ruský“ a přistupují k němu zejména v autoritářských státech s vlivem Ruska. Jak konkrétně má ten z pera Stačilo! vypadat, chce hnutí zveřejnit v březnu.
Naposledy se kvůli obdobnému zákonu střetly politické síly v Gruzii. Tehdejší prezidentka byla proti, parlament ale její veto přehlasoval. Evropská unie kvůli němu zastavila Gruzii přístupový proces.
Označit viditelně neziskové organizace s příspěvky se zahraničí usiluje ale usiluje i vláda Roberta Fica na Slovensku.