Hlavní obsah

Sršně asijské hlašte, ale nebojujte s nimi, žádají odborníci

2:19
2:19

Poslechněte si tento článek

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) se obrátili na veřejnost s žádostí o spolupráci při monitoringu výskytu sršně asijské. Ta se u nás vyskytla poprvé před bezmála dvěma lety a v Evropě se dále šíří. Důležité je podle odborníků zachytit nové kolonie včas. Lidé by rozhodně neměli se sršněmi asijskými bojovat.

Foto: Tomáš Görner / AOPK ČR

Sršeň asijská požírající včelu

Článek

„Otepluje se a začíná létat přezimující hmyz. Může mezi ním být i sršeň asijská, jejíž královny mohly někde nepozorovaně přezimovat.  Aby se zamezilo dalšímu šíření tohoto invazního druhu, je třeba najít poletující královny dřív, než stačí vybudovat novou kolonii,“ popsal možná rizika Tomáš Görner z AOPK.

Sršně asijské se do ČR dostaly skrze přepravu zboží. V Evropě je jejich výskyt zaznamenáván od roku 2003. Od sršně obecné se liší tmavším tělem a žlutě zbarvenými konci končetin. Coby invazivní druh napadá a likviduje včelstva i další hmyz. Hnízda si buduje v korunách stromů, případně na domech.

Lidé by se neměli snažit hnízda sami odstraňovat, hrozí bolestivé bodnutí. Není dobré chodit ani příliš blízko. Důležité je zaznamenat přesnou lokaci hnízda, případně jej vyfotit.

Foto: Profimedia.cz

Vlevo sršeň asijská (Vespa velutina), vpravo sršeň obecná (Vespa crabro)

Následně lze kontaktovat odborníky přes e-mail: invaznidruhy@aopk.gov.cz, případně skrze aplikaci Nahlaš sršeň, která je dostupná pro telefony AppleAndroid.

„Zásadní jsou přímá pozorování od lidí, která nás na výskyt sršně mohou upozornit. Jen tak je šance, že se podaří hnízda odhalit a zlikvidovat včas,“ připomněl Görner.

Ve výzkumném centru RTI plzeňské strojní fakulty vyvinuli a vyrobili past na sršně asijskéVideo: Klára Mrázová, Novinky

Loni odborníci rozmístili desítky pastí kolem dálnice D5. Právě po ní se mohly sršně do ČR nejsnáze dostat.

Uvnitř pasti je nádobka se sladkou šťávou. Návnada je přikrytá víčkem, takže sršně ani jiný hmyz se v ní neutopí. Sršně se dostanou dovnitř, ale na rozdíl od drobnějšího hmyzu už ne ven.

Likvidace hnízda sršní asijskýchVideo: HZS Plzeňského kraje

Související články

Na Opavsku se objevila sršeň asijská

Zcela poprvé se na Moravě a ve Slezsku vyskytla invazivní sršeň asijská. Minulý týden ji objevili odborníci na Opavsku. Nalezené hnízdo na jedné ze zahrad už...

Výběr článků

Načítám