Článek
Lékař by předepsal pacientovi pravidelný pohyb, například ve formě cvičení nebo běhu.
„Dovedu si představit, že máte nadváhu, cukrovku a je potřeba, abyste zhubla a tělovýchovný lékař nebo rehabilitační lékař řekne, že je v tomto případě adekvátní, abyste absolvovala 10, 15 hodin ve fitness centru. Řekne, že cvičení musí být takové a takové, zaměřené na to a to,“ přiblížil ministr Vlastimil Válek (TOP 09) Novinkám s tím, že by fitness trenér musel splnit přísné podmínky.
„Hledáme cestu, jak to dostat do systému, aby to bylo indikováno odborníkem a mohl to předepisovat například praktik,“ uvedl ministr. Zahrnuto by to mohlo být v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou chce předložit příští rok. „Umím si představit, že to bude nabízeno třeba dětem, které mají nadváhu,“ dodal Válek.
Podle Ondřeje Šebka, šéfa Národní sportovní agentury, se o zařazení sportovních aktivit do léčby široce diskutuje. Zatím podle něj není připravená ani změna zákona.
Selhání srdce v těhotenství? Stále častější problém, o kterém se příliš neví
Připravovaná novela má zavést i systém bonusů pro ty, kteří se o sebe starají a chodí na preventivní prohlídky. Za to by mu pojišťovna mohla domluvit například termín a místo pro rehabilitaci, pokud by ji potřeboval. Aktuálně jsou rehabilitace i fyzioterapie obtížně k sehnání. Díky bonusu, by měl člověk jistotu, že se brzy k někomu dostane.
Předseda Správní rady VZP Tom Philipp (KDU-ČSL) upozornil, že ačkoliv se doba dožití prodlužuje, ženy žijí v nemoci asi 20 let svého života, muži stráví asi 15 let života v nemoci.
„Můžeme si za to částečně sami. Jsme jedničky v kouření, v pití alkoholu a jsme na chvostu v pohybových aktivitách,“ řekl.
Anketa
Málokteré z dětí se podle něj denně hýbe aspoň 60 minut. Stále častěji se děti naopak potýkají s nadváhou, obezitou i vysokým tlakem. Pomohlo by podle Philippa, kdyby se v čekárnách u specialistů objevily plakáty, na kterých by bylo popsáno, jak a kdo se má hýbat.