Hlavní obsah

Spor o zdravotnické eurodotace. Je tu i hrozba žalobou

Právo, ČTK, tov, mip

Liberecký kraj podal na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předžalobní výzvu kvůli systému příjmu žádostí o dotace z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví. Žádá vyhlášení nové výzvy s rovnými podmínkami pro všechny a věcnými kritérii pro hodnocení projektů.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministerstvo pro místní rozvoj

Článek

Pokud to do konce měsíce ministerstvo neudělá, je kraj připraven obrátit se na soud a žádat i předběžné opatření, které zakáže rozdělování peněz z programu. Ve čtvrtek to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Podle MMR byly ale kraje od samého počátku u nastavení kritérií a způsobu hodnocení projektů.

Hnutí STAN chce stejně jako koalice Spolu řešit rozdělování evropských peněz nemocnicím na mimořádné schůzi Sněmovny. Výzva Libereckého kraje se týká rozdělování peněz v mi­nulém týdnu i dalších dvou vý­zev, které se uskuteční v pátek a 25. května. Podle opozičních poslanců rozhodovala v systému rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší, což ve středu označili za skandální.

Věcné hodnocení chybí

Kritiku ve čtvrtek odmítl i pre­miér Andrej Babiš (ANO). „Není to pravda, všechny projekty, které byly přihlášeny, budou vyhodnoceny,“ uvedl.

To ve středu ve Sněmovně řekla i ministryně Klára Dostálová (za ANO) s tím, že výběrových kritérií je 23. K rychlosti podání projektů se podle ní bude přihlížet potom, co celková výše projektů dosáhne objemu dostupných peněz. MMR bude navíc na podzim usilovat o dalších pět až šest miliard pro projekty, na něž se nedostalo.

Česká republika může získat z REACT-EU na posílení zdravotnictví 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory.

Jak upozornil Půta, ve výzvě je psáno, že se věcně projekty nehodnotí. „Hodnotí se pouze formální náležitosti. A formální náležitosti jsou například, že nemocnice je registrována jako zdravotnický subjekt, že statutární zástupce je bezúhonná osoba nebo to, že když chce nemocnice z peněz financovat nějaký přístroj, tak jeho pořízení bylo schváleno komisí ministerstva zdravotnictví. Ale nejsou tam žádné kvalitativní parametry, které by se hodnotily,“ řekl hejtman.

Podle dokumentu MMR se ale posuzuje i to, zda se projektem rozvíjí JIP, ARO, operační sály, intervenční nebo diagnostické pracoviště, nebo zda zahrnuje opatření reagující na boj s covidem-19 a jeho dopady a případnými dalšími infekčními nemocemi.

Ty jsou v dokumentu označovány jako specifická kritéria přijatelnosti. „Pro žádosti o podporu v této výzvě není věcné hodnoce­ní projektu prováděno,“ stojí ovšem zároveň v dokumentu.

MMR ve středu uvedlo, že zatím existuje pouze tabulka přihlášených projektů seřazená v pořadí, v jakém byly do systému vloženy. Hodnocení ještě nezačalo, nikdo tak v tuto chvíli nemůže vědět, zda uspěl, nebo ne.

Výběr článků

Načítám