Článek
„Dohoda o narovnání má vytvořit podmínky pro to, aby dodavatel v nejbližším možném termínu balistické vesty dodal. Právě proto, že mezi ministerstvem obrany a dodavatelem stále přetrvávají některé nevyřešené otázky, snažily se strany uzavřením dohody o narovnání vytvořit podmínky pro to, aby další řešení těchto otázek nijak nebránilo provádění dodávek vest,“ uvedl na dotaz Novinek Rostislav Fridrich z tiskového oddělení ministerstva obrany. Dohoda o narovnání je zveřejněna v registru smluv.
Podle mluvčího se dodávka prvních více než deseti tisíc vest očekává v první polovině příštího roku.
Kvůli tenčícím se zásobám neprůstřelných vest v armádních skladech vysoutěžilo ministerstvo obrany v roce 2020 rámcovou smlouvu na nákup až 47 tisíc kusů vest za 1,7 miliardy korun. Dodat je měl vítěz soutěže, tuzemská zbrojařská společnost STV Group.
Obrana chce pro armádu nákladní tatry, chystá rámcovou dohodu o nákupu za 13,35 miliardy
Úřad pro obrannou standardizaci a ověřování jakosti ale odmítl vyrobené vesty převzít kvůli tomu, že původně schválené vzorky měly jinou podšívku než finální výrobky. Vojáci si pak také stěžovali, že je nová látka na těle dře.
Ke změně látky STV přistoupila, protože původní čínský výrobce přestal kvůli koronavirové pandemii vyrábět látku na podšívky. Nová látka od tureckého dodavatele ale podle ředitele speciálních projektů firmy Pavla Berana plnila podmínky stanovené smlouvou.
Podle STV první vesty už letos
Nynější uzavření dohody potvrdil i Beran. Podle něj je předpoklad, že by vojáci měli první vesty dostat už letos, další pak v letech 2025 a 2026.
„S agenturou logistiky a sekcí vyzbrojování jsme se na konci loňského roku dohodli na úpravě vesty, která zlepší komfort nošení. Z toho důvodu musely vesty projít ještě zkrácenými vojskovými zkouškami. Ty máme již úspěšně za sebou. Nyní nás čeká několik formálních kroků. Nicméně předpokládáme, že prvních 800 ks vest bude dodáno do konce roku a minimálně dalších 15 tisíc kusů vest bude dodáno během roku 2025 a dodávky budou pokračovat i v roce 2026, tak abychom naplno splnili své závazky a vojáci dostali tolik potřebné vybavení,“ sdělil Novinkám Beran s tím, že to zástupci společnosti osobně slíbili ministryni Janě Černochové a šéfovi Armády ČR Karlu Řehkovi.
Problémy s nákupem neprůstřelných vest přitom neřešilo ministerstvo obrany poprvé. V roce 2015 například resort vypsalo tendr, který skončil neúspěchem. O rok později ministerstvo totiž po roce dohadů zrušilo smlouvu na 2291 balistických vest za 68 milionů korun s uherskobrodskou Českou zbrojovkou (nyní Colt CZ). I další nákupy byly nevalné, např. vesty nakoupené přes alianční agenturu NSPA a americký fond FMS úhrnem za cca 70 milionů korun bez DPH. Poslanci to tehdy kvůli vysokým cenám za kus kritizovali.