Článek
„Je vidět, že se všemožně snaží obstruovat, aby se jednání nekonalo, protože právní kancelář, která je zastupuje, má podle webových stránek celkem pět advokátů, takže některý z nich mohl v rámci substituce k soudu přijít,“ řekl ve středu Novinkám Patrik Altner, syn bývalého advokáta Zdeňka Altnera.
Ten se od roku 2000, soudil se sociálními demokraty o zaplacení 18,5 milionu korun za právní služby při získání Lidového domu do vlastnictví strany. Po jeho smrti v roce 2016 ve sporu pokračují jeho dědicové. Kvůli smluvnímu úroku se ale za více než dvě dekády částka vyšplhala na 433 milionů korun. S tím SOCDEM (dříve ČSSD) nesouhlasí.
Soudkyně: Žaloba Altnerových dědiců v milionovém sporu s ČSSD je oprávněná
Obvodní soud pro Prahu 1 má kauzu na stole už pět let, poté co mu ji vrátil k novému projednání Nejvyšší soud v roce 2019 a předchozí verdikty tím zrušil.
Na dlouho se projednávání zaseklo kvůli novým nárokům dalších účastníků, hlavně Altnerových asistentů.
Jednání byla v plánu na letošní 18. a 30. říjen, v obou případech se ale pár dnů před termínem právníci SOCDEM omluvili. Vše bylo odročeno na pátek 15. listopadu a podle informací Novinek by mohl po pěti letech, kdy má Obvodní soud na Praze 1 spis na stole, padnout rozsudek.
I proto, že má tamní soudkyně Dagmar Stamidisová vzhledem ke svému věku odejít koncem roku do důchodu, jak sama Novinkám potvrdila. Pokud by tak učinila a případ nebyl dořešen, dostal by ho nový soudce a strany by měly ze zákona možnost požádat soud o nové projednání od začátku s opětovným provedením všech důkazů včetně výslechů svědků.
Maláčová: Altner dluží nám
Sociálním demokratům by to zřejmě pomohlo. Stamidisová už v říjnu 2021 na žádost žalované strany vyslovila předběžný právní názor, jak se na spor podle dosud provedených důkazů dívá. „Mám za to, že žaloba je po právu a ta smlouva je jasná,“ uvedla v rámci tehdejšího soudního jednání.
„Platí, že Nejvyšší soud rozhodl v červnu 2019, že Altner dluží naopak nám. Skončil v insolvenčním řízení a dědici to odmítli. Domníváme se, že soudkyně by se měla držet rozsudku Nejvyššího soudu,“ uvedla pro Novinky současná předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová.
Ze soudního líčení nemá obavy podle svých slov ani předseda Ústřední kontrolní komise a právník SOCDEM Ondřej Veselý. Pokud nedopadne ve prospěch strany, podá odvolání.
„Nejvyšší soud dal závazný právní názor, jak se má odměna Altnerovi počítat. Smrskla se na nějakých 800 tisíc korun. Jestli se paní soudkyně nebude držet závazného právního názoru Nejvyššího soudu, tak se dopustí kárného provinění soudce. Ale pochopil jsem, že jí to je asi jedno, protože letos končí a nepostihne jí to,“ řekl Novinkám Veselý.
Odchod soudkyně bez verdiktu si Patrik Altner neumí představit. „Nebylo by to příjemné s ohledem na délku celého soudního sporu,“ míní advokátův syn, který v roce 2016 po smrti otce převzal spolu se sestrou Veronikou letitý spor. Nejstarší syn Zdeněk dědictví odmítl.
Díky Altnerovi jsme zachránili Lidový dům pro ČSSD, svědčil Zeman u soudu
Poprvé přiznal pravomocně Zdeňku Altnerovi nárok na 18,5 milionu korun za jeho právní služby a smluvní pokutu ve výši 300 milionů korun pražský městský soud v roce 2016.
O tři roky později do toho ale vstoupil Nejvyšší soud, který naopak vyhověl dovolání ČSSD s tím, že smluvní ujednání o odměně za Altnerovy advokátní služby nebylo dostatečně určité. Není ani jasné, jaké konkrétní služby pro stranu udělal, soud zpochybnil i nárok na smluvní pokutu. A vrátil kauzu na zpět obvodnímu soudu v Praze 1 a tamní soudkyni Stamidisové.
Pro dluhy prodávají budovy
Smluvní pokuta se od roku 2016 vyšplhala už takřka na 433 milionů korun a každým dnem narůstá. Vypočítává se z původní žalované částky 18,5 milionu, a to ve výši 0,3 procenta denně ode dne 19. července 2000.
Za dvě dekády se vedení ČSSD, nyní SOCDEM, několikrát obměnilo. Několik pokusů o smír v průběhu let ale zkrachovalo. V kontaktu byli právníci žalobců s tehdejšími předsedy ČSSD Janem Hamáčkem a následně Michalem Šmardou. S nynější předsedkyní Maláčovou zatím nehovořili.
„Někdy v roce 2016 či 2017 jsme jednali v zásadě o částce 150 až 170 milionů korun, ale nedopadlo to a dál jednání nepokračovalo,“ doplnil Altner.
Strana přitom kvůli dalším dluhům předloni prodala za 201 milionů korun novogotický Lannův palác u Masarykova nádraží v centru Prahy, který stojí nedaleko jejího sídla – Lidového domu.
„Pořád však drží Lidový dům, což je jejich největší hodnota. V roce 2000 byla jeho cena zhruba půl miliardy korun, dnes je to odhadováno možná na dvě miliardy. Tudíž pevně doufáme, že se nezadluží natolik, aby pak nebyli schopni dostát svým závazkům, když ten soudní spor nakonec dopadne dobře pro nás,“ uzavřel Altner.