Hlavní obsah

Spor kvůli postřelení vojáka v Keni vyostřil svár mezi Černochovou a Řehkou

Dlouhotrvající spor mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou opět nabral na síle. Vysoce emotivní debatě a praní špinavého prádla museli přihlížet účastníci úterního sněmovního výboru pro obranu, kde se řešil incident, při kterém byl na konci října v Keni postřelen keňský voják, z čehož je podezřelý příslušník českých speciálních sil. Postihy z toho zatím Černochová vyvozoval nebude, přimluvil se i prezident republiky.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Náčelník generálního štábu Karel Řehka a ministryně obrany Jana Černochová na archivním snímku

Článek

Ministryně se na výboru pustila hlavně do ředitele speciálních sil Miroslava Hofírka, že ji o incidentu informoval pozdě a že tím pochybil. Černochová uvedla, že i když považuje Hofírka za nekompetentního, tak ho odvolávat nebude, protože ji o to požádal nejen Řehka, ale i prezident Petr Pavel.

„Měli jsme o tom debatu s náčelníkem generálního štábu a ten mě požádal, ať personální opatření nečiním. O totéž mě požádal i pan prezident,“ řekla ministryně.

Hofírka se na výboru zastal Řehka, že vše udělal podle vojenských regulí. „Není to o tom, že by generál Hofírek pochybil, a na tom si stojím a jsem schopný to prokázat černé na bílém,“ uvedl Řehka.

Na obranu proti Rusku potřebujeme více peněz, burcuje šéf armády

Domácí

Čeští vojáci z prostějovské 601. skupiny speciálních sil cvičí na základě mezistátní dohody mezi Českem a Keňou už 12 let vojáky keňských speciálních sil. Jejich vyslání každoročně schvaluje jak vláda, tak parlament.

K incidentu, při kterém byl postřelen keňský student, došlo v úterý letošního 22. října. „Klíčové pochybení vidím ve dvou věcech: v pozdním informování o celé události a snaze vyšetřovat věc vlastními silami namísto použití standardních postupů,“ stěžovala si poslancům ministryně.

Dodala, že Řehka se o incidentu dozvěděl o dva dny později, tedy 24. října, a ona až o tři dny později. Den poté – 26. října – proto svolala vedení resortu, kde rozhodli, že do Keni vyšlou vojenskou policii, aby to prošetřila.

Vojenská policie na místě zjistila, že skutečně existuje podezření, že český voják se dopustil trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. Podezřelý voják už je zpátky v Česku a je proti němu vedeno trestní řízení.

„Jak u inkvizičního soudu“

Podle Řehky vedení speciálních sil nic nezanedbalo a vše má rozumné vysvětlení. „Je pravda, že se o incidentu paní ministryně dozvěděla s třídenním zpožděním, ale nebyl porušen žádný předpis,“ řekl generál.

Podle něj byl keňský voják postřelen v úterý 22. října před polednem. Byl i za pomoci českých vojáků ošetřen a převezen do nemocnice. O incidentu byl informován český přidělenec obrany v Keni, ale protože z keňské strany nepadlo ani slovo o tom, že za to mohou Češi, tak o události nikoho v Praze neinformovali.

„Až ve čtvrtek (24. října) jsme se dozvěděli, že zraněný student vypověděl pro účely pojistného řízení, že na poranění má přímý podíl český instruktor,“ popsal Řehka. To vojáci zavolali Hofírkovi do Prahy, který rozhodl ustanovit komisi, ať to prověří, a teprve poté informoval Řehku. Ten dal podle svých slov poté rozkaz, aby o podezření zpravili ministryni, ale k ní informace doputovala až 25. října.

Jednání výboru bylo silně emotivní a poslanci se kvůli tomu pohádali. Poslanec ODS Stanislav Bláha (ODS) vyzýval ke klidu. „Začínám si tady připadat jak u inkvizičního soudu,“ uvedl.

Za Černochovou se nakonec paradoxně postavil poslanec ANO Pavel Růžička, který vedení armády kritizuje dlouhodobě, a poslance z ODS nazval „bandou zbabělců“, kteří nebrání vlastní ministryni.

Ministryně má s Řehkou kompetenční spory dlouho. Před rokem chtěl generál dokonce rezignovat, ale premiér Petr Fiala mu to rozmluvil. Spory se ale znovu vyhrotily a ministryně zvažovala, jak uvedl Deník N, odvolání Hofírka.

Uhasil Fiala spory mezi Černochovou a Řehkou? Výstup ze schůzky budí rozpaky

Domácí

Výběr článků

Načítám