Článek
Nabízí se otázka, zda ženy neodrazují od vstupu do politiky častá noční jednání Sněmovny, na která si v posledních týdnech stěžovaly poslankyně Martina Ochodnická (TOP 09) a Marie Jílková (KDU-ČSL). Samy se kvůli tomu rozhodly v září znovu nekandidovat, aby neohrozily fungování svých rodin a vztahů.
Strany však jednací řád jako důvod, proč se ženy nepouští do politiky, odmítají. „Negativní vliv na ochotu žen se zapojit to nemá. Počet žen v rámci nominací bude vyšší než dřív,“ řekl Novinkám předseda lidovců Marek Výborný.
„Každý si musí zvážit, jestli dokáže sladit rodinný život a práci poslance či senátora. Není pravda, že bychom my, co tu politiku děláme, kašlali na rodinu. Chápu zoufalost kolegyň, ale pokud jsme do toho šli, tak jsme do toho šli s tím, že musíme zvládnout nadstandardní situace,“ dodal.
Ženy dominovaly společnosti již v předřímské Británii. Dokazují to nálezy DNA
Lidovci navrhují řadu žen na pozice dvojek či trojek kandidátek. Celkově však Spolu povedou do voleb ženy zřejmě jen ve dvou krajích, a to v Praze, kde se rozhodne mezi Pekarovou Adamovou a Černochovou, a na Vysočině, kde má být jedničkou Decroix.
Většinu pozic lídrů v krajích nejspíš obsadí ODS, kandidátky však ještě nejsou uzavřené.
Na jižní Moravě by měl být lídrem premiér Petr Fiala, ve Středočeském kraji nasadí ODS ministra dopravy Martina Kupku, v Moravskoslezském ministra financí Zbyňka Stanjuru, v Plzeňském ministra kultury Martina Baxu, v Libereckém poslance Petra Beitla, v Jihočeském poslance Jana Bauera.
Lidovci budou mít jedničku ministra zemědělství Výborného v Pardubickém kraji a ministra práce Mariana Jurečku v Olomouckém. V Hradeckém kraji se rozhodne mezi Ivanem Adamcem (ODS) a lidovcem Jiřím Veselým, ve Zlínském kraji se řeší pořadí mezi uherskohradišťským starostou a poslancem Stanislavem Blahou a lidovcem Róbertem Telekym. Nejasnosti panují v Karlovarském kraji, kde chce být jedničkou za ODS Jan Bureš, a v Ústeckém kraji, kde by mohl být jedničkou stávající poslanec Karel Krejza (ODS) nebo Michal Kučera (TOP 09).
Ve Sněmovně je dnes 75 procent mužů
Pekarová Adamová si nemyslí, že by za nízký počet žen na kandidátkách mohla častá noční jednání Sněmovny. „Nižší zastoupení žen v politice je dlouhodobý jev. Ženy se bohužel do politiky a obecně do veřejného prostoru příliš nehrnou, a to především kvůli tomu, čemu v něm musí čelit – ať už jde o urážky, nevhodné komentáře, či posuzování jejich vzhledu a osobního života. Je to škoda, protože jsem přesvědčená, že ženy mají co nabídnout a jejich větší zastoupení by bylo přínosem,“ řekla Novinkám.
V současnosti je ve Sněmovně 51 žen ze dvou set poslanců. V osmnáctičlenné vládě sedí jen jedna ministryně, Jana Černochová (ODS). V jedenaosmdesátičlenném sboru senátorů je 17 senátorek.