Hlavní obsah

Spolu nemá s nepravomocně odsouzeným Půtou v křesle hejtmana problém, dává si ale podmínky

5:10
5:10

Poslechněte si tento článek

Uskupení Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), které je ve vedení Libereckého kraje společně se Starosty pro Liberecký kraj (SLK), nemá se setrváním nepravomocně odsouzeného hejtmana Martina Půty v křesle hejtmana problém. Pro pokračování spolupráce si ale dává podmínky a také hlasování o jeho odvolání, jež by mělo být jako mimořádný bod zařazeno na jednání zastupitelstva 25. února, podpoří. Rozhodovat by se mělo formou tajného hlasování.

Foto: Blanka Freiwilligová, Novinky

Za hejtmanem Martinem Půtou členové SLK i nadále stojí a chtějí, aby zůstal ve funkci.

Článek

Další spolupráci s koaličním partnerem také podmiňuje písemným vyjádřením podpory všech dvaceti zastupitelů SLK pro nadcházející klíčová hlasování.

„Považujeme to za minimální požadavek pro zachování důvěry mezi koaličními partnery a zajištění hladkého fungování rady kraje,“ uvedl lídr kandidátky Spolu a statutární náměstek hejtmana Edvard Kožušník.

SLK podle slov předsedkyně klubu Markéty Červinkové především vítá, že panuje shoda na tom, aby koaliční spolupráce obou uskupení pokračovala.

„Platí, že pokud bude zařazen na zastupitelstvu bod o hlasování o odvolání hejtmana jako tajná volba, nebudeme proti,“ uvedla s tím, že SLK i nadále stojí za hejtmanem a chce, aby ve funkci pokračoval. Podmínku uskupení Spolu o písemném vyjádření všech dvaceti zastupitelů za SLK chce hnutí nejprve projednat se všemi členy. Další jednání má koalice naplánované na pondělí 17. února, kde Starostové oznámí, zda s podmínkami koalice Spolu souhlasí.

Hejtman Půta je vinen, dostal podmínku a peněžitý trest

Krimi

Koaliční partneři se v úterý 11. února večer sešli, aby jednali o budoucnosti spolupráce ve vedení Libereckého kraje. K mimořádnému jednání přistoupili poté, co v minulých dnech liberecký krajský soud uznal hejtmana Půtu, zatím nepravomocně, vinným ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijetí úplatku.

Opozice jednoznačně žádá odstoupení hejtmana

Opoziční strany libereckého krajského zastupitelstva jsou jednoznačně pro odstoupení Půty z pozice hejtmana. Hnutí ANO, které má druhý nejsilnější zastupitelský klub, navrhne jeho odvolání jako bod na jednání řádného zastupitelstva na 25. února.

V úterý 11. února před jednáním Poslanecké sněmovny se k setrvání hejtmana Půty na pozici vyjádřil i poslanec a předseda zastupitelského klubu ANO v Libereckém kraji David Pražák: „Jsme přesvědčeni, že není možné, aby po tomto rozsudku zůstával v jakékoli pozici ve vedení Libereckého kraje. Nota bene, když politici vládní koalice vyzývali k rezignaci při jakékoli příležitosti a paradoxně nikdy v tak závažném případě soud nikoho neuznal vinným. Podle něj především proto, že Liberecký kraj hospodaří s rozpočtem přes 15 miliard korun.

ANO v Libereckém kraji vyzvalo hejtmana Půtu k rezignaci, Starostové za ním stojí

Domácí

„Soud řekl při rozsudku, že firmy si vodily pana hejtmana na vodítku. Co když to dělají dodnes? Kde máme jistotu, že tomu tak není? Proto vyzývám hejtmana Martina Půtu, aby rezignoval na jakoukoli pozici ve vedení Libereckého kraje,“ uvedl Pražák.

Zcela odmítl možnost, že by se měl vzdát pozice hejtmana a pracovat dál například jako náměstek pro dopravu.

„Podle mého to je výsměch občanům Libereckého kraje, protože i resort dopravy hospodaří s rozpočtem přes miliardu korun. A podle mě člověk, který je uznán vinným, nemůže hospodařit na takových pozicích a mít rozpočty v takových výškách,“ dodal poslanec.

Poslankyně za hnutí ANO Alena Schillerová také při úterním jednání Sněmovny vyzvala ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS), aby Půtu odvolal z dozorčí rady ČEZ, jejímž je členem delegovaným vládou.

Podobný názor na setrvávání Půty na postu hejtmana zastávají i krajští zastupitelé za SPD, kteří jsou rovněž pro odvolání.

„Myslíme si, že člověk, kterého soud uznal vinným z úplatkářství, byť nepravomocně, nemá stát ve vedení kraje. Poškozuje to nejenom pozici kraje jako takového, ale zvyšuje i nedůvěru občanů vůči této instituci a jeho zástupcům,“ shrnul předseda zastupitelského klubu SPD a Trikolory Michal Švarc.

Liberecký kraj má pětačtyřicet zastupitelů. Nejvíc křesel zaujímají Starostové pro Liberecký kraj jako vítězové voleb, a to 20. Koalici sestavili s pěti zastupiteli uskupení Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Druhý nejsilnější klub má hnutí ANO s osmnácti zastupiteli, které ve volbách získalo druhé místo a je v opozici. Koalice SPD a Trikolora má dva zastupitele.

Odstupte, vyzývali kdysi koaliční politici Babiše. U libereckého hejtmana Půty tak důslední nejsou

Domácí

Výběr článků

Načítám