Článek
Končící rada města v září schválila dokument předložený radní pro sociální politiku Milenou Johnovou (Praha Sobě), v níž byl popsán postup a cíle transformace sociální péče pro lidi se zdravotním postižením. Hlavními dvěma body je proměna služeb ústavního charakteru na komunitní služby a přesun kapacit sociální péče z mimopražských lokalit do Prahy.
Právě to se stalo předmětem sporu, který vygradoval na jednání kontrolního výboru, kde koalice Spolu navrhla revokaci několika usnesení včetně výše zmíněného dokumentu.
To Piráti i Praha Sobě odmítají, přičemž vládní strana přesouvání klientů do ústavů mimo Prahu označuje za „nedůstojnou, nevyhovující a překonanou praxi“.
Ani 18hodinové jednání průlom nepřineslo, pražští zastupitelé zvolili pouze výbory
„Na středečním kontrolním výboru se ukázalo, že kolegové z ODS v tomto ohledu požadují návrat ke starým pořádkům, čemuž chceme v zájmu klientů i jejich rodin zabránit,“ uvedla zastupitelka a členka kontrolního výboru Jana Komrsková (Piráti).
Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v této souvislosti na Twitteru psal o „komunistické praxi vyvážení hendikepovaných Pražanů do Sudet“.
Pražské SPOLU chce pokračovat v komunistické praxi vyvážení hendikepovaných Pražanů do Sudet desítky kilometrů od domova. Do velkokapacitních budov příhraničních ústavů místo snahy o jejich návrat zpět do Prahy a zajištění osobnější péče domácího typu. Takový přístup odmítáme.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) November 24, 2022
Záměr revidovat nastavený směr vyděsil i rodiče dětí s postižením sdružené v organizaci Péče bez překážek. Ti se na členy výboru obrátili s otevřeným dopisem.
„Máme obavy z toho, že naše děti nedostanou potřebné sociální služby tady v Praze, v místě bydliště, kde mají rodinné zázemí a mají zde vybudované vztahy. Nechceme se dočkat toho, že nám budou sociální služby nabídnuty formou ústavu umístěného v jiných krajích mimo Prahu,“ uvedli mimo jiné.
Alexandra Udženija (ODS) oproti tomu tvrdí, že schválená koncepce je nerealizovatelná, neboť v hlavním městě nejsou pro tyto klienty kapacity. „Pokud pro ně (Johnová) nemá místa v Praze, přece nemůže uzavírat zařízení mimo Prahu. Neudělala nic pro to, aby počet lůžek navýšila,“ sdělila Seznam Zprávám s odkazem na údajnou neschopnost radní Johnové. Ačkoliv při současném tempu by měl podle ní přesun klientů trvat dvě desetiletí.
Johnová naopak připomíná, že od roku 2007, kdy vstoupil v platnost zákon o sociálních službách, je tisícovka mimopražských lůžek pro klienty z hlavního města mimo právní rámec.
„Zákon totiž krajům, Prahu nevyjímaje, výslovně ukládá povinnost zajistit sociální služby ‚na svém území‘. Provoz mimopražské sítě služeb stojí ročně miliardu, která samozřejmě chybí v Praze,“ uvedla Johnová s tím, že ze strany ODS jde o politikum, kvůli osobní zainteresovanosti některých členů strany. To Udženija odmítá.
K revokaci usnesení nedošlo, nicméně klienti i jejich blízcí zůstávají minimálně do 15. prosince, kdy by mělo jednání zastupitelstva pokračovat, v nejistotě.