Článek
V české politice se nejedná o nic výjimečného. Na počet převládají muži i ve vládě Petra Fialy (ODS), kde jsou v osmnáctihlavém sboru jen dvě ženy, ve Sněmovně je 52 žen z 200 poslanců, v krajích je ze čtrnácti hejtmanů jediná žena, středočeská hejtmanka Petra Pecková za STAN.
Početní převahu mají muži i mezi současnými českými europoslanci, z 21 je žen pouze sedm. Zde Česko za evropským průměrem mírně zaostává. „V Evropském parlamentu je zastoupeno téměř čtyřicet procent žen,“ uvedla ředitelka obecně prospěšné společnosti Fórum 50 procent Veronika Šprincová. „Z toho lze usuzovat, že české političky stále čelí překážkám, které se v jiných státech Evropské unie daří odstraňovat,“ dodala.
Jen dvě strany z šesti, kterým dávají průzkumy největší šance uspět, vsadily na lídryni. A to hnutí ANO, které do Evropských voleb vede poslankyně Klára Dostálová, a STAN, kde je jedničkou neúspěšná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová. Obě hnutí mají v první desítce další tři ženy, čtyři má v první desítce pirátská listina.
Lídrem STAN do eurovoleb je Nerudová
Cestování do Bruselu se těžko skloubí s rodinou
Vůbec nejvíc žen v čele kandidátky do europarlamentu má SOCDEM, a to šest. Naopak pouze dvě jsou mezi první desítkou u koalice Spolu nebo koalice SPD a Trikolory.
„Letos se zastoupení žen na kandidátních listinách nijak výrazně nevymyká volbám v uplynulých letech. V historicky prvních evropských volbách v roce 2004 strany vyslaly zhruba čtvrtinu žen, o pět let později 28 procent, v roce 2014 to bylo 27 procent a v posledních volbách v roce 2019 nejméně, necelých 24 procent. I přesto Česko nakonec zastupovalo nejvíc europoslankyň. Záležet tak bude, jakým stranám dají voliči a voličky svoji důvěru a nakolik využijí preferenční hlasy,“ míní Šprincová.
ANO má nejvlivnějšího českého europoslance. Charanzová s tím ale Babišovi sekne
Evropská politika klade ženám překážky sama o sobě. „Když si uvědomíme, že působení v Evropském parlamentu vyžaduje trávit značnou část času v zahraničí, je pro české političky, zejména pokud mají děti, mnohem těžší tuto práci skloubit s osobním a rodinným životem než pro jejich mužské kolegy,“ dodala.
Samotné političky si jsou svého menšího zastoupení vědomy. „Mohlo by nás být v první desítce kandidátky víc. Ženy mají být všude tam, kde se o nich rozhoduje, tedy i v politice. Věřím, že voliči nás podpoří,“ míní devítka kandidátky Spolu Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).
Dvojka pirátů Markéta Gregorová soudí, že v české politice stále o ženách panují stereotypy. „Snažím se ukazovat, že v samotném Evropském parlamentu na tomto vůbec nezáleží a ženy, mladí lidé, různá etnika či menšiny mají stejné možnosti kvalitně vyjednávat,“ poznamenala.
Celé kandidátní listiny strany teprve představují. Druhého dubna je musí registrovat u ministerstva vnitra. Voliči budou rozhodovat 7. a 8. června.