Článek
Soud ke svému závěru došel při posuzování případu, kterým se justice zabývá už přes pět let.
Týká se sporu ve společenství vlastníků v bytovém domě v Soukenické ulici v centru Prahy. Jeden ze členů společenství, jehož názor na schůzi zůstal v menšině, se obrátil na Městský soud v Praze s návrhem na určení neplatnosti rozhodnutí o nových stanovách. Případ postupně přes Městský a Vrchní soud v Praze doputoval až k NS.
Z rozhodnutí senátu v čele s Jitkou Dýškovou pak plyne, že stanovy společenství vlastníků mohou upravovat různá práva plynoucí právě z členství ve společenství, ovšem nijak nemohou omezovat práva plynoucí z vlastnictví bytové jednotky.
Soud: Krátkodobý pronájem je ubytovací služba, má se danit jako podnikatelská činnost
„Společenství vlastníků se při úpravě svých stanov může pohybovat pouze v rámci kompetencí vyplývajících z jeho působnosti. Rozhodne-li shromáždění společenství vlastníků prostřednictvím stanov o omezení vlastnického práva vlastníků jednotek ohledně užívání bytu, jde o rozhodnutí, které bylo přijato v záležitosti, o které tento orgán nemá působnost rozhodnout, a hledí se na něj, jako by nebylo přijato,“ napsali soudci.
„Zákonná působnost společenství vlastníků ve smyslu je tedy omezena jen na oblast správy, provozu, údržby, oprav domu, jeho společných částí a pozemku. Společenství vlastníků se při úpravě svých stanov může pohybovat pouze v rámci kompetencí vyplývajících z jeho působnosti. Shromáždění společenství vlastníků tak nemůže prostřednictvím stanov omezit vlastnické právo vlastníků jednotek ohledně užívání bytu, a to ani v případě, že vlastník jednotky užívá byt k jinému účelu, například k ubytování cizích osob ke krátkodobému pronájmu,“ dodali soudci.