Článek
Klaus se podle něj zařadil hned na druhé místo žebříčku popularity. Jeho nynější 60 procentní přízeň znamená proti lednu růst o celých 25 bodů. Před Klause se dostal pouze ministr vnitra Stanislav Gross (66 %).
Prezidentovi se tak podařilo předstihnout dva tradiční oblíbence, šéfa obrany Jaroslava Tvrdíka (54 %) a ministryni školství Petru Buzkovou (52 %). Průzkum odpovídá celkovému oslabování vlády. Všichni zmínění ministři zaznamenali ztrátu popularity.
Klausův předchůdce na Hradě Václav Havel skončil na žebříčku až pátý. Špidla ve včera zveřejněném výzkumu z první poloviny dubna zaznamenal daleko nejhorší hodnocení od počátku svého působení v čele vlády. Tehdy měl důvěru 56 procent lidí.
Veřejnost: Špidla je slabý
Zřejmě díky svému vystupování při srpnových povodních si Špidla oblibu udržel až do listopadu. Proti lednu však nyní zaznamenal ztrátu 16 bodů. Projevilo se zřejmě jeho proamerické stanovisko ve válce v Iráku, kterou podle průzkumů drtivá většina lidí odmítá.
Zřejmě kvůli Iráku část dotázaných naopak vyzdvihla Klause. Lidé mají zjevně také pocit, že Špidla nedrží vládní koalici ani ČSSD pevně v rukou, což se projevilo ve sporech před březnovým sjezdem i po něm a u řady prohraných hlasování ve Sněmovně.
V době výzkumu Špidlu a další ministry vyzvala ODS k demisi kvůli kauze dálnice D47 do Ostravy. Vláda vypověděla smlouvu s izraelskou firmou H a tím de facto přiznala pochybení předchozího Zemanova kabinetu, v němž byl Špidla vicepremiérem.
Topolánek jde nahoru
Šéf ODS Mirek Topolánek získává příznivce, což je nejspíš dáno hlavně tím, že se stal známějším. Oblíbený je u 37 procent dotázaných (7 %). Např. v listopadu, kdy stanul v čele ODS, jej uvádělo jen 15 procent.
Mírný pokles CVVM naměřilo u šéfa lidovců Cyrila Svobody. Zmínilo jej 26 procent (-4 %). Naopak o tři body si pomohl předseda US-DEU Petr Mareš. Přesto jeho obliba zůstává na pouhých 13 procentech. Šéf komunistů Miroslav Grebeníček má na své straně pětinu (20 %) respondentů, což je o bod méně.