Článek
„Nemohu zabránit tomu, že se o celé kauze mluví a píše, což do určité míry chápu. Na druhé straně ty spekulace i věci, které se sdělují – rád bych upozornil na to, že mohou jednak zkomplikovat vyšetřování, a za určitých okolností si umím představit, že mohou ohrozit životy a zdraví právě těch českých občanů,“ upozornil Zaorálek. Dodal, že situace může být vážná.
Zaorálek zdůraznil, že jediný, s kým do země může z české strany jet, je policejní tým, který celou kauzu vyšetřuje. „Když se někde spekuluje o tom, co tam máme dělat, tak kromě mých politických partnerů a kromě policie, která to vyšetřuje, není s kým jiným se o tom bavit. Ani po tom netoužíme, neusilujeme o to,“ řekl ministr.
Potřebujeme informace
Šéf české diplomacie zároveň zdůraznil, že jediným účelem jeho cesty, pokud k ní dojde, je získat informace. Ministerstvo je podle jeho slov připraveno poskytnout libanonské straně informace, které má.
„Zároveň bychom chtěli, abychom spolupracovali a abychom dostali informace o tom, co se odehrálo tam, právě také od libanonské strany,“ uvedl Zaorálek s tím, že ministerstvo udělá vše, co může, pro zjištění faktů a zjištění toho, co se odehrálo.
„Pokud byl spáchán nějaký zločin, uděláme maximum, aby byl potrestán ten, kdo ho udělal a abychom zjistili, co se stalo s českými občany,“ sdělil.
Kdy ministr do Bejrútu odletí, není zatím jasné. Se svým libanonským protějškem by se měl domluvit v pátek kolem poledne.
Policie po Češích vyhlásila pátrání
Policie tento týden po pětici Čechů vyhlásila pátrání a zveřejnila jejich portrétní fotografie a identitu. V Libanonu zmizeli reportéři jindřichohradecké televize Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, kteří v zemi měli točit reportáž o uprchlících na syrsko-libanonské hranici.
Skupinu, po které policie pátrá, tvořil i překladatel Adam Homsi a voják Martin Psík, který dříve působil v Afghánistánu a do Libanonu měl jet jako bezpečnostní poradce skupiny.
Pátým zmizelým je advokát Jan Švarc, který podle své právní kanceláře navštívil Libanon kvůli případu svého klienta Alího Fajáda.
Fajád byl loni v ČR zadržen spolu se dvěma muži kvůli podezření, že chtěl prodat zbraně a kokain americkým agentům. Ti předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Fajád nyní čeká, až bude vydán do USA.
Pětice Čechů zmizela přede dvěma týdny v údolí Bikáa u syrských hranic, které je známo pěstováním rostlin obsahujících omamné látky. Zároveň tam panuje napětí mezi různými znepřátelenými klany.