Článek
Novinkám to na místě nakládky potvrdil mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták s tím, že kabel vyztuží ochrannou budovu reaktoru Rovenské elektrárny. Dosavadní výrobce se podle Svitáka nachází ve válkou zasažené oblasti u elektrárny v Záporoží. Dodávky důležitého bezpečnostního zařízení tak musel zastavit.
Přes společnost ES Group Europe a americké ministerstvo energetiky, které výrobu lana financuje, se zástupci ukrajinské elektrárny obrátili právě na společnost ČEZ. Ta už od konce roku 2022 poskytla pro ukrajinskou energetiku téměř stovku důležitých energetických zařízení.
„Pokud se potkají ukrajinské požadavky s našimi možnostmi, tak velmi rádi pomůžeme. Rovenská elektrárna není ve válečné oblasti. Je ale důležitým zdrojem elektřiny pro severní část země. Její bezpečný provoz je klíčový pro zajištění dodávek elektřiny. A v Temelíně máme předpínací základnu, kde podobné kabely umíme ve spolupráci s ÚJV Řež vyrobit,“ uvedl Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ.
Dněperská vodní elektrárna je po ruském bombardování v kritickém stavu
Nový ocelový kabel plánují ukrajinští technici instalovat na jaře v rámci pravidelné údržby jednoho ze čtyř bloků, které zde společnost Energoatom provozuje. Celkově ochrannou budovu jednoho bloku vyztužuje více než stovka takových kabelů. Speciální třináctitunový kabel zvládli odborníci z ÚJV Řež včetně přípravy vyrobit za tři měsíce.
„Rovenská jaderná elektrárna má dva ze čtyř reaktorů stejného typu, jako jsou v Temelíně. Velmi podobné jsou tak i kabely, které vyztužují ochrannou budovu kolem reaktoru,“ ujistil Jan Wandrol, ředitel divize Integrita a technický inženýring ÚJV Řež. Připustil, že kabely, které elektrárny využívají, se přece jenom liší v detailech. „Jako například počet drátů, tvar, do kterého jsou dráty navíjeny, a jiný je také způsob zavádění kabelů do budovy,“ konstatoval Wandrol.
Už na konci roku 2022 vyslal ČEZ na Ukrajinu devět kamionů s energetickou pomocí. Na východ tehdy putovaly vypínače, odpojovače nebo bleskojistky. „Z Temelína jsme poskytli transformátor pro převod napětí proudu z 6 kV na 400 V. Šlo o nevyužívané, ale plně funkční zařízení. V energetice jsme zvyklí si maximálně pomáhat,“ doplnil Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.
V roce 2023 poskytl ČEZ na Ukrajinu ze svých uhelných elektráren přes sedmdesát zařízení. Šlo zejména elektromotory 6 kV, rozvodny 6 kV, odpojovače, generátorový vypínač nebo vysokotlaké armatury. Celkem energetici vypravili 29 kamionů a v pomoci chtějí pokračovat i nadále.