Hlavní obsah

SPD chce v eurovolbách vysát voliče ODS

Hnutí SPD si ve volbách do Evropského parlamentu brousí zuby na zklamané konzervativní a euroskeptické voliče ODS, přiznal Novinkám jeho šéf Tomio Okamura. I proto postavil do čela kandidátky někdejšího europoslance Petra Macha. Podle politologa Josefa Mlejnka to může být pro ODS „daní za koalici Spolu“.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Předseda SPD Tomio Okamura

Článek

„Skutečně chceme nabídnout alternativu lidem nespokojeným s ODS,“ připustil pro Novinky Okamura.

Zároveň zdůraznil, že i proto do čela kandidátky postavil bývalého europoslance za Svobodné Petra Macha, a ne třeba současného jediného europoslance SPD Ivana Davida.

„Pan David odvádí skvělou práci. Ale samozřejmě platí, že on rovná se stávající voliči SPD. Ale pan Mach, který je naším členem, může získat přesah právě k těmhle skupinám voličů, kterým chceme nabídnout možnost volby. Takhle jsem to promyslel,“ vysvětlil.

Spolu vyčistila eurokandidátku od skokanů. U voličů se to může vymstít, varuje politolog

Eurovolby

Slibuje si, že získat může právě nespokojené voliče ODS, kteří smýšlejí konzervativně a euroskepticky. „Takových je mezi voliči ODS mnoho. Přičemž strana je dneska liberální, prounijní a žádné konzervativní a vlastenecké hodnoty nezastává. Protože předsedou je premiér Fiala, který je prounijní, podporuje Green Deal, migraci, a někteří lidé v ODS podporují i přijetí eura,“ uvedl Okamura.

Jako další důvod jmenoval i to, že zástupci ODS v eurovolbách kandidují v koalici Spolu s TOP 09 a KDU-ČSL. Že se kandidáti tří stran neshodnou, jim bývá často vyčítáno. Oni ale uvádějí, že si vytyčili program voleb a soustředí se na věci, ve kterých spolu souhlasí.

Útoky sílí

Okamurovy útoky na ODS více než dva měsíce před volbami sílí, a to třeba i na plénu Sněmovny. „O ODS je potřeba hovořit. Protože se blíží evropské volby a ODS kandiduje v koalici Spolu. Ta prosazuje euro, migraci, přijímání migrantů. Když se podívám na ty vaše spolukandidáty z TOP 09, to je tedy síla, jakým způsobem hlasují a co tam říkají v tom Evropském parlamentě. Být s takovými lidmi na kandidátce je úplně jasná politika,“ rozohnil se například koncem února.

Jako alternativu okamžitě nabízel voličům ODS právě Macha. „Našeho lídra SPD, ekonoma, vysokoškolského pedagoga, bývalého europoslance, který celoživotně zastává konzervativní euroskeptické hodnoty. Moc si budeme vážit hlasů voličů ODS, kteří nejsou spokojeni s tím, že v koalici Spolu vaši kandidáti budou prosazovat euro,“ uváděl Okamura.

Příkladem, proč by se mu mohlo povést voliče ODS ulovit, je pro něj exprezident a spoluzakladatel ODS Václav Klaus. „Ten už opakovaně řekl ne u jedněch voleb, ale u několika posledních voleb, že volil SPD. Zakladatel ODS řekl, že volí SPD. A není jediný,“ smál se Okamura.

Mach stál v minulosti v čele Svobodných. Za ním budou na listině nynější europoslanec Ivan David (SPD) a někdejší poslankyně ODS a současná předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová.

Spolu a SPD na ženy nesází. Na kandidátkách do Evropy vládnou muži

Eurovolby

„Plán může fungovat“

Podle politologa Josefa Mlejnka Okamurův plán může fungovat. „Z části určitě ano, poněvadž části voličů ODS určitě může vadit, že je strana euroskeptická, nebo jak oni říkají realistická, ale kandiduje v rámci koalice Spolu, kde jsou řekněme prounijní strany jako lidovci a TOP 09. I ta celková kandidátka se musí vyhnout určitým tématům, musí to být kompromis mezi ODS a TOP 09. To znamená, že část voličů ODS může shledat, že to prostě není dobře a že chtějí skeptičtější variantu. A tam se jim určitě nabízí třeba koalice SPD a Trikolory, kde je lídr Petr Mach. Pro část voličů ODS to skutečně může být přitažlivá věc,“ potvrdil Novinkám Mlejnek.

Poukázal i na to, že ODS je v Europarlamentu v umírněně euroskeptické frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR), zatímco lidovci a Topka jsou ve frakci Evropské lidové strany (EPP), která je více prounijní. A zástupci ODS zatím odmítají přejít.

Politolog tak souhlasí, že odchod některých voličů od ODS může být právě „daní za koalici Spolu“. „Koneckonců Alexandr Vondra to říkal, dlouho nechtěl, aby kandidovali v rámci Spolu, že se prostě nedokáže dohodnout s Luďkem Niedermayerem na otázce eura nebo na Green Dealu. Teď bude muset. To znamená, že část voličů ODS si může říct, že sáhne po nějaké alternativě, která je vyhraněnější, kritičtější vůči Unii,“ dodal Mlejnek.

Strany se dlouho rozhodovaly, zda v koalici Spolu nakonec opravdu půjdou. Pro byl například premiér a předseda ODS Petr Fiala.

Další alternativy pro voliče ODS?

Mlejnek vidí ale i další alternativu pro zklamané voliče ODS, a to například koalici Přísaha a Motoristé sobě. „Usuzuji velmi zhruba, že budou proti zákazu spalovacích motorů, proti Green Dealu a podobně, to taky může být pro voliče ODS zajímavá věc,“ podotkl.

Dlouhodobě má na voliče ODS zálusk i hnutí ANO. „S námi sympatizuje čím dál víc konzervativních voličů ODS, komunikují s námi, hlásí se k nám, a i na preferencích je vidět, byť je to samozřejmě pozvolné, že k nám pomalu přecházejí. Já jsem někdy do roku 2011 ODS volil, takže myslím si, že si dovede celá řada z nich představit, proč k nám přejít,“ řekl Novinkám první místopředseda hnutí Karel Havlíček.

Podle něj jsou voliči ODS v současné době zklamaní a naštvaní. „Zvyšují daně, totálně hodili přes palubu podnikatele, jsou vstřícní vůči klimatickým šíleným nápadům. Takže ODS se v podstatě stává progresivistickou a aktivistickou stranou, a to pochopitelně značnou část jejich voličů štve,“ dodal.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června. Češi si opět budou volit 21 zástupců.

Rakušan: Dohoda s Fialou platí, pro STAN chci eurokomisaře, ideálně Nerudovou

Eurovolby

Výběr článků

Načítám