Článek
"Vyhláška se dotkne bezprostředně pacientů zhoršením dostupnosti a kvality zdravotní péče," píše se v dopise Sdružení praktických lékařů. Lékaři připomínají, že v dohodovacím řízení se s pojišťovnami na cenách péče a regulacích vždy dohodli, a tak podle nich není důvod, aby ministr stanovil ceny sám.
"Vyzýváme pana premiéra k rychlému jednání, v této chvíli jsou víc než praxe lékařů ohroženi sami pacienti," prohlásil mluvčí sdružení Jan Jelínek, jenž má s ministrem Rathem dlouhodobě napjaté vztahy. Jelínek byl jedním z iniciátorů říjnové stávky lékařů, kteří tehdejšího šéfa České lékařské komory vypískali. Premiér by podle Jelínka měl nyní dosáhnout toho, aby vyhláška vyšla z dohod lékařů s pojišťovnami, nikoli z Rathových návrhů.
Praktikům se nelíbí zpřísnění limitů na léky
Podle Jelínka čerpají praktici 4,5 procenta ze zhruba 170 miliard, jež vydaly letos pojišťovny na péči. "Nikdy svůj rozpočet nepřekročili a domluvené regulace dodrželi," zdůraznil Jelínek. Rath však regulace zpřísnil a stanovil pevné limity na léky, další vyšetření a zdravotní pomůcky.
"V příštím roce se lékař musí vejít do 98 procent cen léků, které předepsal letos, a to i při stoupajících cenách léků, stoupajících frekvencích onemocnění a zavádění nových dražších přípravků," uvedl Jelínek. Částku, o niž limit přesáhne, lékař podle něj zaplatí ze svého.
Rath však tvrdí, že v žádném případě za nejdůležitější léky by pacienti neměli platit více než nyní."Vše bude v souladu s podmínkami, které domluvil premiér Jiří Paroubek s pojišťovnami. To znamená, aby náklady na léky příští roky byly ve výši 98 procent letošního roku a aby pacienti neplatili za klíčové léky více, než platí dnes," naznačil svou strategii již dříve Rath.