Článek
Platy soudců obecných soudů (okresní, krajský a vrchní) s náhradou se pohybují podle zařazení a délky praxe od 70 900 do 143 600 korun.
Průměrný hrubý plat v zemi dosáhl koncem loňského roku podle Českého statistického úřadu 27 200 korun. Členové vlády a parlamentu berou i s daněnými paušálními náhradami od 93 tisíc až po 185 tisíc hrubého měsíčně.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Vláda pošle miliardu na dorovnání
Vláda ve středu uvolnila téměř miliardu – 910 miliónů Kč – na dorovnání platů v justici za tři roky zpátky, kdy byl plat soudcům a žalobcům počítán z nesprávné platové základy, a na zvýšení platů pro letošní rok.
Dalších 650 miliónů musí přidat ministerstvo spravedlnosti ze svého rozpočtu. Více než polovinu této částky si vypůjčí z peněz určených na nový justiční palác v Ústí nad Labem.
Stát vyplatí letos pracovníkům justice na nápravu chyby ve výši platové základny a na dorovnání platu celkově 1,56 miliardy. K této částce dospěl Pelikánův úřad po sečtení požadavků 109 soudů a státních zastupitelství.
Vyšší platy již vláda soudcům a žalobcům vyplácí. Hlavní část dluhu stát soudcům a žalobcům pošle nejpozději v červnu.
Zvýšený plat je počítán z nové platové základny, která je u soudců od letoška 75 753 Kč, což je oproti loňsku vyšší o 4731 korun. U žalobců dosáhla základna 68 177 Kč, což je zvýšení o 4258 korun. Platy se ze základny vypočítávají pomocí koeficientů, které rostou od 0,88 u začínajícího soudce okresního soudu až po 1,84 u soudce vrchního soudu s třicetiletou praxí.
Peníze jen těm, kteří podepsali
Dorovnání se ale bude týkat pouze těch pracovníků justice, kteří podepsali se státem tzv. dohodu o narovnání, která jim zajišťuje doplacení za roky 2012 až 2014. Ti, kteří podepsali, se ale zároveň vzdali peněz, o něž přišli tím, že jim politici nepřiznávali trojnásobek platové základny, jež byla uvedena v zákoně, ale snížili ji na 2,75násobek.
Stát tuto dohodu navrhl, protože jinak by musel vyplatit o téměř čtyři miliardy korun víc.
Jak uvedl Pelikán, na dohodu již přistoupilo více než 90 procent soudců a žalobců a jejich počet stále roste. Podle informací Práva nejvíce rebelů, kteří nepodepsali, je v Ústeckém kraji a v Praze.
Rebelové ještě čekají na Ústavní soud (ÚS). Na ten se obrátil Petr Jirsa, předseda okresního soudu, jehož členka kauzu soudcovských platů rozpoutala. Uspěla u Nejvyššího soudu (NS) s žalobou, aby jí stát zpětně doplatil část platu až do roku 2011. Jirsa chce svou žalobou docílit toho, aby jednou provždy bylo v otázce soudcovských platů jasno.