Článek
„Nejvyšší správní soud shledal nezákonnost mimořádného opatření v tom, že ministerstvo zdravotnictví náležitě neodůvodnilo konkrétní míru rizika spojeného s nařizovanou regulací, ani se nezabývalo požadavkem její nezbytnosti,” konstatoval soud.
Soudkyně Jitka Zavřelová připomněla, že provoz bylo možné zakázat nebo omezit na základě zákona o ochraně veřejného zdraví.
Všechny plošné vládní zákazy byly nezákonné. I zavření škol
„Na základě tohoto ustanovení ale může být zakázán nebo omezen styk skupin fyzických osob podezřelých z nákazy s ostatními fyzickými osobami. Takovou osobou je zdravá fyzická osoba, která byla během inkubační doby ve styku s infekčním onemocněním nebo pobývala v ohnisku nákazy. Tuto skutečnost nicméně nelze bez dalšího předpokládat. Musí být opřena o relevantní údaje a v mimořádném opatření náležitě zdůvodněna,” připomněla s tím, že toto nebylo ze strany ministerstva prokázáno.
Boj s epidemií ano, ale podle zákona, žádá soud
Ani omezení provozu koupališť a wellness zařízení, které oproti sportovištím umožňuje omezit pandemický zákon, však mimořádné opatření adekvátně nezdůvodnilo.
Stát zavřel koncem dubna restaurace v rozporu se zákonem
„Odůvodnění v rozsahu několika vět poukazujících zcela obecně na omezení provozů a aktivit, u kterých zpravidla dochází k větší koncentraci návštěvníků či účastníků, je právě takovým excesem,” stojí v usnesení, které poukazuje rovněž na to, že v tělocvičnách profesionální sportovci trénovat mohli, zatímco v bazénech nikoliv.
„Nejvyšší správní soud nestojí v cestě boji s epidemií, požaduje po odpůrci (ministerstvu, potažmo vládě; pozn. red.) 'jen' naplnění požadavků pandemického zákona, tedy kvalitní odůvodnění přijatých opatření,“ uzavřela soudkyně.