Článek
Firma se hájí tím, že se s výrobou nábytku dostala do skluzu poté, co přišla po zvýšení nájemného o pronajaté prostory a musela se stěhovat. Jednatelka firmy už dříve uvedla, že zákazníky o skluzu informovala a že většina zpoždění po nabídnutí kompenzace tolerovala.
Podle informací z Veřejného rejstříku byl na firmu loni v létě podán exekuční příkaz na téměř 144 000 korun.
Žalobu na truhlářskou společnost s ručením omezeným Postýlkov podala loni v listopadu nezisková organizace OnlineADR.cz. „V rámci takzvané certifikační fáze řízení, která předchází fázi věcného projednání, soud shledal, že podmínky přípustnosti hromadné žaloby byly v uvedeném případě naplněny,“ sdělila mluvčí Městského soudu v Praze Barbora Bílková.
Ministerstvo spravedlnosti v pátek na síti X uvedlo, že jde o klíčový krok v oblasti ochrany spotřebitelů a kolektivního vymáhání nároků. Zákon, jenž hromadné žaloby zavedl do českého právního řádu, je přitom účinný už od loňského července, tedy takřka tři čtvrtě roku.
První hromadná žaloba v ČR! 👏🏻🥳
— Ministerstvo spravedlnosti ČR (@SpravedlnostCZ) March 14, 2025
Městský soud v Praze připustil první hromadnou žalobu podle nového zákona č. 179/2024 Sb. Jde o klíčový krok v oblasti ochrany spotřebitelů a kolektivního vymáhání nároků.
Hromadné řízení se bude týkat smluv uzavřených s firmou Postýlkov v období od 1. ledna 2022. Soud svým pravomocným usnesením vymezil skupinu lidí, kteří se do řízení můžou přihlásit, a to do dvou měsíců ode dne uveřejnění usnesení v rejstříku hromadných řízení.
Soud zároveň uložil žalobci, aby informace o řízení zveřejňoval na svém webu a sociálních sítích Facebook a Instagram.
Zákon o hromadném občanském řízení soudním se vztahuje na spotřebitelské spory, které vznikly po 24. listopadu 2020, tedy od účinnosti příslušné evropské směrnice. Výhodou hromadných žalob je pro spotřebitele to, že se koná jen jedno řízení s jedněmi náklady a také se stejným rozhodnutím pro všechny.