Článek
Brněnský městský soud jej poslal do vazby minulý týden ve středu. V kauze bylo obviněno 13 lidí. Knobloch by vazbu mohl opustit v závěru týdne.
Žalobci pro Knoblocha navrhli vazbu kvůli obavě z útěku, Knobloch však mohl složit i kauci milion korun.
„Dnes byla peněžitá záruka teprve připsána na účet soudu, kdy s ohledem na skutečnost, že soud připustil přijetí peněžité záruky, bude následně rozhodnuto o propuštění obviněného z vazby,“ uvedla mluvčí.
Obviněný exnáměstek hejtmana Zácha rezignoval i na funkci radního v Přerově
Soud podle mluvčí rozhodne usnesením v blízké době, poté bude rozhodnutí doručovat. Strany následně mají možnost proti němu podat stížnost. Pokud ji nikdo nepodá, Knobloch by vazbu opustil koncem týdne. Je jediným z obviněných, kterého soud do vazby poslal.
Knobloch byl podle Deníku N klíčovou osobou celé skupiny, která se podílela na ovlivňování dopravních zakázek.
Čtyřiapadesátiletý podnikatel a lobbista byl dlouholetým sponzorem ODS a podle obchodního rejstříku je majitelem či spolumajitelem řady firem a také spoluvlastníkem Obchodního centra Trumf, restaurace Devět křížů na D1 či přerovského penzionu U Madony.
Mezi obviněnými je rovněž bývalý krajský šéf ODS a bývalý náměstek hejtmana pro dopravu Michal Zácha.
Trojici hlavních aktérů podle Deníku N doplňuje Roman Láčík, tehdejší manažer stavebního koncernu Porr, který údajně z ovlivňování zakázek v uplynulých dvou letech profitoval, a to díky organizovanému způsobu výběru a získávání stavebních zakázek, jejichž zadavatelem byl Olomoucký kraj.
Škoda, kterou obvinění údajně způsobili, je velkého rozsahu a odvíjí se od objemu silničních zakázek. Žalobci ji dosud nezveřejnili.
Obviněným hrozí mnohaleté vězení, například za zneužití pravomoci úřední osoby či za přijetí úplatku soud může uložit až dvanáctiletý trest. Stejně vysoký trest hrozí také představitelům organizované zločinecké skupiny.