Článek
Mareš je jediným z původně devíti obžalovaných bankéřů (dva, Jan Kollert a Karel Bednář, již zemřeli), který chtěl věc projednat i poté, co všechny obžalované v lednu amnestoval bývalý prezident Václav Klaus. Soud přitom při osvobozovacím verdiktu argumentuje velmi podobně jako Klaus – totiž průtahy v trestním řízení, které trvalo prakticky 13 let.
Soudy si kauzu opakovaně přehazovaly mezi sebou, bankéři byli čtyřikrát zproštěni obžaloby v letech 2005, 2007, 2008 a 2010, odvolací soudy však případ opět vracely k novému projednání.
„Lze učinit závěr, že trestní stíhání je vedeno již téměř 13 let, aniž bylo o vině obžalovaných pravomocně rozhodnuto příslušným soudem,“ konstatuje usnesení Obvodního soudu pro Prahu 1 z konce června, které má Právo k dispozici.
„K těmto průtahům v řízení došlo, aniž by se na tom jakýmkoli svým postupem podílel obžalovaný,“ uvedla ve zdůvodnění předsedkyně senátu Helena Králová.
Škodu vyčíslil soudní znalec
Soud v tom spatřuje porušení práva na spravedlivý proces a vyřízení věci v přiměřené lhůtě. To občanům zaručuje mezinárodní Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod, k níž Česká republika přistoupila už při svém vzniku.
Zastavení stíhání je podle zákona jednou z možných forem kompenzace pro obžalované. Jak ale Právu sdělil Marešův obhájce Marek Nespala, v tomto případě to stačit nebude.
„Nejde jen o průtahy, ale o náhradu škody za kariérní likvidaci špičkového bankéře. Mohl například vést Komerční banku i po privatizaci,“ uvedl Nespala.
Škoda, kterou bude jeho klient na českém státu uplatňovat, bude podle něj stanovena znaleckým posudkem.
K její výši se zatím advokát nechtěl vyjadřovat.
Nespala: Je to vítězství nad hysterií žalobců
Verdikt soudu Nespala přivítal s neskrývaným potěšením. „Opět zvítězil zdravý soudní rozum nad exekutivní hysterií státních zástupců, pro něž cesta, tedy stíhání, je i cílem,“ pustil se do žalobců, kteří bankéře kdysi před soud pohnali.
„Čtrnáctým rokem stíhaná osoba už má opravdu nárok na očištění. Tím je dáno i ratio amnestie,“ dodal advokát, který kromě šéfů Komerční banky zastupoval v poslední době také exprezidenta Klause, viněného skupinou zákonodárců z velezrad,y či poslance Petra Tluchoře (ODS), stíhaného za údajnou korupci při kupčení s funkcemi ve státních podnicích výměnou za složení mandátu.
Trestná činnost, o níž v kauze šlo, se podle žalobců měla odehrát v letech 1997 až 1999.
Mužům bylo kladeno za vinu, že navyšováním takzvaných dokumentárních akreditivů, tedy v podstatě záruk za Alonovy riskantní a neprůhledné obchody, způsobili bance miliardové ztráty. Vinu všichni od začátku popírali.