Článek
Altner se od roku 2000 soudil se sociálními demokraty o zaplacení 18,5 milionu korun za právní služby, které straně poskytl při získání Lidového domu do vlastnictví strany. Po jeho smrti v roce 2016 ve sporu pokračují jeho dědicové.
Podle smlouvy, kterou podepsal tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman, měla strana v případě získání Lidového domu zaplatit Altnerovi za právní služby, navíc požadoval odměnu deset procent z pronájmu nemovitosti soukromé rakouské firmě. Celou tuto sumu mu ale strana tehdy nevyplatila.
„Žalovaná strana je povinna uhradit žalobcům 18,5 milionu korun plus deset procent úroku z prodlení od podání žaloby (nyní cca 40 milionů korun) a také smluvní pokutu ve výši 0,3 procenta ze žalované částky za každý den počínaje od července 2000 do 14. listopadu 2024, plus náklady řízení,“ uvedla v rozsudku soudkyně Dagmar Stamidisová.
Nic platit nebudeme. SOCDEM označila soud s dědici Altnera za politický proces
Podle Altnerova syna Patrika a právního zástupce rodiny Václava Veselého činí nyní smluvní pokuta takřka 433 milionů korun, úroky zhruba 40 milionů a náklady řízení 2,8 milionu. Celkem jde tedy o takřka půl miliardy (cca 494,3 milionu).
SOCDEM již avizovala, že nic platit nebude a soud s Altnerovými označila za politický proces. Předseda Ústřední kontrolní komise SOCDEM a advokát Ondřej Veselý, který má proces ve straně na starost, Novinkám k rozhodnutí řekl: „Je zjevně nezákonné. Absolutně ignoruje závazné stanovisko Nejvyššího soudu, kterým se paní soudkyně měla řídit, ale vůbec se tím neřídila,“ uvedl.
Úroky podle něj vyskočily především proto, že celý soudní proces Altner a jeho dědicové obstruovali 15 let. „To by se mělo zohlednit. Proto za tu dobu přiznávat úroky je naprosto nepřijatelné,“ poznamenal Veselý.
Advokát Altnerových připomněl, že jde zřejmě o nejdelší spor v českém soudnictví, protože Zdeněk Altner podal na tehdejší ČSSD žalobu už v roce 2000, tedy před čtyřiadvaceti lety. Smlouvu před šestadvaceti lety podepsal s Altnerem tehdejší předseda ČSSD a pozdější prezident Miloš Zeman.
Právě Zemanovo svědectví u soudu podle nynějšího názoru soudkyně Stamidisové potvrdilo, že obsah zmíněné mandátní smlouvy byl jasný a srozumitelný, jinak by ji dal přepracovat. Podle Nejvyššího soudu, který v roce 2019 prakticky totožný pravomocný verdikt z roku 2016, jako je ten nynější, zrušil, byla přitom smlouva neurčitá.
SOCDEM nabídla Altnerovým dědicům milion korun, ti se jí vysmáli
Jsou připraveni na smír
„Jsme rádi, že soud rozhodl po právu a že správně zhodnotil důkazy… Sociální demokracie proti nám vede zcela účelovou exekuci, aby na nás vyvíjeli tlak, abychom se našich nároků vzdali,“ řekl po verdiktu Novinkám Altnerův syn Patrik, který za zemřelého otce spolu se sestrou Veronikou spor převzal.
Ta poznamenala, že už by bylo dobře, kdyby se sociální demokracie začala chovat rozumným a věcným způsobem. „Jsme připraveni tuto věc vyřešit i nějakou rozumnou dohodou, smírem. Jenom celou tu dobu táta, ale i my čekáme na to, aby se sociální demokracie zachovala férově a jenom si nevynucovala její pohled na věc při cestě, kdy očerňuje všechny kolem jenom proto, že je rozhodnutí, které se jí nelíbí,“ poznamenala Veronika Altnerová.
Bratr Patrik doplnil, že už by si SOCDEM mohla po takřka pětadvaceti letech sporu uvědomit, že smlouvy se mají dodržovat.
Páteční rozsudek zatím není pravomocný. Právní zástupce SOCDEM Jakub Matějček se na místě odvolal. „S dnešním rozhodnutím pochopitelně zásadně nesouhlasíme. Je zcela nesprávné a nezákonné. Soudkyně se neřídila závazným rozhodnutím Nejvyššího soudu z června 2019, ignorovala výsledky dokazování a odmítla provést některé námi navržené důkazy. Proti rozhodnutí, které může být politicky motivované, se každopádně odvoláme,“ prohlásil Matějček.
ČSSD podle něj už v mezidobí mezi původním pravomocným rozsudkem pražského městského soudu z roku 2016, který žalobě vyhověl a nařídil platit tehdy i přes 300 milionů korun pokuty, a zrušujícím verdiktem Nejvyššího soudu v roce 2019 vyplatila Altnerovi 12,23 milionu a dalších 5 milionů za jinou neupřesněnou exekuci. Šlo o peníze, které prý právník dlužil různým věřitelům.
Vzhledem k tomu, že Nejvyšší soud původní verdikt o uznání žaloby zrušil, „žalovaná proto nyní požaduje zcela oprávněně a logicky tyto peníze zpět z titulu bezdůvodného obohacení,“ upozornil Matějček v páteční závěrečné řeči, že naopak Altner je dlužníkem sociální demokracie.