Článek
O vývoji kauzy informoval iRozhlas a Radiožurnál. „Kriminalisté z hospodářské kriminálky pražské policie zajistili v souvislosti s tímto případem 11 milionů korun v hotovosti a majetek v podobě šperků, značkových kabelek a dalšího luxusního oblečení v hodnotě jednotek milionů korun,“ řekl serveru mluvčí pražské policie Jan Daněk.
Vedení ČOS podalo návrh na zajištění peněz i movitých věcí. Vyšetřovatel a státní zástupkyně se přiklánějí k tomu, aby peníze součástí dědického řízení nebyly. Česká obec sokolská se ale jako poškozená přihlásila i do něj. „V tom ale bude záležet i na dohodě s dalšími věřiteli,“ uvedl sokolský mluvčí Radek Smekal.
Pokud by peníze do dědického řízení šly, byly by využity i k umoření dalších dluhů, které bývalá zaměstnankyně měla. Podle serveru eviduje centrální registr na její jméno aktuálně devět exekucí.
Sokol řeší nevýhodné nájemní smlouvy z dob bývalé starostky
Celý případ odstartoval letos v únoru. Bývalá zaměstnankyně sokolské obce Eliška Colding podle policie podvedla organizaci i banku a neoprávněně získala desítky milionů korun. Obec již dříve uvedla, že poté, co případ vyšel najevo, spáchala pracovnice v jejím sídle sebevraždu. V březnu pak kvůli kauze rezignovala tehdejší starostka ČOS Hana Moučková a o měsíc později odstoupil také někdejší jednatel Sokola Josef Těšitel.
Sokolové v dubnu oznámili, že právě po Moučkové a Těšiteli budou škodu vymáhat. Z vyšetřování podle nově zvoleného starosty obce Martina Chlumského vyplynulo, že na úvěrových smlouvách s bankou je jejich digitální podpis.