Hlavní obsah

Sokol řeší nevýhodné nájemní smlouvy z dob bývalé starostky

Přestože už bývalá dlouholetá starostka České obce sokolské (ČOS) Hana Moučková není po své nucené březnové rezignaci ve funkci, zůstali po ní uvnitř této významné organizace tzv. kostlivci ve skříni. Jde podle zjištění Novinek o několik nevýhodných nájemních smluv na objekty, které Sokol vlastní a pronajímá soukromým firmám. Podepisovala je právě Moučková a také tehdejší jednatel Josef Těšitel.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Sídlo České obce sokolské v Tyršově domě na Malé Straně.

Článek

Především se jedná o dva hotely stojící na lukrativních místech v blízkosti sídla ČOS u Tyršova domu na Malé Straně a také o Kadeřnický ateliér Kotlár. Ten má svou provozovnu přímo v Tyršově domě na jeho čelní straně v ulici Újezd.

Sokolu patří jak objekt hotelu Kampa s přilehlými pozemky ve Všehrdově ulici, který se nyní jmenuje Pytloun Old Armoury Hotel Prague, tak i hotel William v Hellichově ulici. A podle dvou na sobě nezávislých důvěryhodných zdrojů Novinek platili v posledních měsících jejich soukromí nájemníci výrazně nižší měsíční částky, než jsou obvyklé ceny v dané lokalitě centra Prahy a Malé Strany.

Nájemné nižší o desítky procent

V případě hotelu Kampa existuje podle zdrojů Novinek nájemní smlouva na 87 tisíc korun měsíčně plus zálohy na spotřebu energie apod.

„Smlouva na takto nízkou částku vznikla v době pandemie, kdy bylo všechno zavřené včetně hotelů a nebyli tu žádní turisté. Jenže i když pak covid skončil, nějak ji zapomněli zrušit,“ řekl Novinkám jeden z důvěryhodných zdrojů.

U hotelu William se nájem pohybuje zhruba kolem 700 tisíc korun. Jenže běžné ceny za měsíční nájmy takových objektů na Malé Straně přesahují částky v řádech jednotek milionů korun.

Sokolové chtějí kvůli rozkrádání spolku hlavu své šéfky

Domácí

Sokol má podle zdrojů redakce uzavřenou i nevýhodnou nájemní smlouvu s kadeřnickým ateliérem přímo v Tyršově domě. Činí prý jen 18 tisíc korun měsíčně plus úhrady záloh za poplatky, energie a vodu.

Běžná cena pronájmu za podobné prostory se přitom podle osloveného nejmenovaného experta na nemovitosti pohybuje kolem 200 až 300 tisíc měsíčně. Otázkou tedy je, zda někdo z dřívějšího vedení Sokola měl na takto nízkém nájemném svůj zájem.

Je třeba veřejným tajemstvím, a redakci to potvrdili i očití svědkové z Tyršova domu, že bývalá starostka Moučková chodila do tohoto kadeřnictví i několikrát týdně brzy ráno nechat si tam vyfoukat a upravit vlasy.

Smlouvy nyní prověřují

Podle zjištění Novinek už se v posledních týdnech nové vedení Sokola snaží situaci kolem zmíněných smluv řešit, upravit je anebo podepsat nové a tím i zvýšit nízké částky, případně se dohodnout s nájemci také na vyrovnání z předchozích měsíců.

Sokolskou obec povede dosavadní místostarosta Chlumský

Domácí

Současný starosta ČOS Martin Chlumský, který vede Sokol oficiálně od konce dubna, na dotaz Novinek sice potvrdil, že nájemní smlouvy na zmíněné objekty a prostory podepisovali za Sokol Moučková a tehdejší jednatel Těšitel. Druhým dechem ale popřel, že by byly nevýhodné.

„Začali jsme prověřovat všechny smlouvy s nájemci, které máme, a jak jsou nastaveny, tedy zda jsou výhodné, nebo nevýhodné. V tuto chvíli však nemáme žádnou konkrétní informaci o tom, že by byla nějaká smlouva špatně nastavena. Pokud zjistíme, že by tam bylo něco pro nás nevýhodného, tak to budeme měnit,“ řekl tento týden Novinkám Chlumský.

Částky prý nesedí

Nechal si podle svých slov prověřit i smlouvy na pronájmy obou hotelů v okolí sídla ČOS a také kadeřnictví.

„A částky, které jste zmínil, absolutně nesedí, a vůbec nevím, jakým způsobem k nim někdo došel,“ popřel informace Novinek starosta ČOS s tím, že měsíční nájemné hrazené Sokolu je řádově v desítkách až stovkách procent vyšší. Zároveň odmítl, že by tím chtěl někoho bránit či obhajovat.

„Během covidu jsme smlouvy vypověděli a vysoutěžili nové, které teď jedou, částky jsou vyšší než v minulosti. A jsem přesvědčen o tom, že nájem v hotelech i v kadeřnictví je pro nás výhodný,“ doplnil starosta ČOS s tím, že vše porovnávali s cenovými mapami.

Sokol chce peníze po asistentce, která ho okradla. Po její sebevraždě se připojí do dědického řízení

Domácí

Na zjištění Novinek a otázku, zda právě během covidové pandemie vznikla mezi Sokolem a nájemcem hotelu Kampa ještě v posledních týdnech platná smlouva na 87 tisíc korun měsíčně, odpověděl, že nikoli.

„Za poslední dva roky se tam určitě takové nájemné neplatilo,“ odmítl Chlumský s tím, že částky se pohybují řádově ve statisících či nižších řádech milionů korun měsíčně. Dodal, že v obou hotelích je nájemné běžné jako v jiných objektech v okolí. Nicméně potvrdil, že třeba za hotel William dostává Sokol měsíčně méně než jeden milion korun.

„Bylo na to otevřené výběrové řízení, do kterého se přihlásila řada lidí, a podle jasných kritérií byl vybrán vítěz… Ta částka, která je nastavena, je podle nás výhodná,“ podotkl Chlumský.

Nastoupí řada kontrolorů

Podle Chlumského kromě vlastních kontrol smluv probíhá v Sokolu i externí audit, který prověřuje i hospodaření ČOS. Ale o tom, jak Sokol spravuje svůj majetek a finance a hospodaří i se státními či městskými dotacemi, se podle informací Novinek chce přesvědčit hned několik úřadů a také zástupci Prahy.

„Je pravda, že budeme určitě kontrolováni ze strany Národní sportovní agentury kvůli dotacím, které od ní dostáváme. To jsou zatím jediné kontroly, o kterých v tuto chvíli víme, že jsou nahlášeny,“ uvedl Chlumský.

Jenže podle zjištění redakce z veřejných i důvěryhodných zdrojů se do Tyršova domu chystají na kontrolu nejen poskytnutých dotací také zástupci Magistrátu hlavního města Prahy, radnice Prahy 1, finančního úřadu, ministerstva školství, a dokonce i z Nejvyššího kontrolního úřadu.

Skončila teprve nedávno

Moučková sice už počátkem března nuceně rezignovala na vedoucí funkci kvůli kauze zhruba padesátimilionové zpronevěry peněz Sokola, kterou stále řeší pražská hospodářská kriminálka. Škodu prý způsobila pomocí různých podvodů její osobní sekretářka a asistentka Eliška C., jež pak po provalení svých činů spáchala sebevraždu, když se přímo v Tyršově domě otrávila kyanidem. Současní šéfové chtějí peníze vymáhat jak v dědickém řízení po zemřelé, tak po bývalém vedení, tedy Moučkové i Těšitelovi.

Paradoxní však je, že i po konci v čele Sokola se bývalá starostka vrátila zpět do investičního odboru ČOS přímo v Tyršově domě, kde měla platnou pracovní smlouvu. Až více než po dvou měsících na výzvu vedení, aby v centrále organizace definitivně skončila, se nakonec v květnu vzájemně dohodli na jejím ochodu s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Ta začala běžet od 1. června. Moučková však už do sídla Sokola nechodí, protože si den poté vzala podle informací Novinek nemocenskou.

Ani Těšitel už v centrále ČOS nepracuje. V dubnu na mimořádném zasedání předsednictva rezignoval na funkci jednatele stejně jako na post člena předsednictva i výboru České obce sokolské.

Moučková odstoupila z funkce šéfky Sokola

Domácí

Výběr článků

Načítám