Článek
"Vláda ČR má uložit ministryni spravedlnosti, aby do 31. května 2010 vypracovala novelu, která v zákonu o registrovaném partnerství zruší ustanovení, které doposud zabraňuje osobám žijícím v registrovaném partnerství osvojit si dítě," upozorňuje petice na úvod. [celá zpráva]
Šojdrová s tímto návrhem nesouhlasí a petici chce předat ministru Kocábovi jako hlas veřejnosti.
Doposud pro svou myšlenku, aby děti, které nemohou vyrůstat ve vlastní rodině, nemohly být adoptovány osobami žijícími v registrovaném partnerství a aby je české soudy nesvěřovaly do výchovy homosexuálním párům, získala necelé tři tisícovky podpisů.
Rozpor s Ústavou nebo směrnicí EU?
Zatímco poslankyně ve svém zdůvodnění tvrdí, že novela by byla v přímém rozporu s Evropskou úmluvou o osvojení, podle rady pro lidská práva je nynější zákon o registrovaném partnerství v rozporu s Ústavou právě kvůli ustanovení, které zakazuje každému z partnerů individuálně osvojit dítě.
"Adopce jsou řešením pro dítě, mají pomoci najít dítěti nové rodiče," stojí v petici s tím, že "ochotných a vhodných manželských párů, kteří na adopci čekají i několik let, je mnoho" a "dobro dětí především".
Nerozumíme, proč si například žena žijící sama dítě adoptovat může, a dvě ženy žijící spolu nikoliv?
Se Šojdrovou zásadně nesouhlasí zelení, podle nichž by se k adopci dostalo mnohem více dětí, kdyby i homosexuální páry mohly o dítě žádat.
"Jde nám totiž především o zájem dítěte a o to, aby vyrůstalo v harmonické rodině. Dnes může o adopci zažádat jakákoli fyzická osoba bez ohledu na sexuální orientaci s výjimkou homosexuálů žijících v registrovaném partnerství. Nerozumíme, proč si například žena žijící sama dítě adoptovat může, a dvě ženy žijící spolu nikoliv?," ptá se Strana zelených.
I podle nich je současný stav v rozporu s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod i s ústavním pořádkem České republiky.