Článek
„V letošním roce jsme zajistili zhruba sedm a tři čtvrtě miliardy korun na dotace na sociální služby, v příštím roce bychom chtěli, aby to bylo alespoň osm miliard korun. To je návrh, se kterým půjdu na jednání o rozpočtu,“ prozradil předseda vlády novinářům.
Na kolečkové křeslo usedl premiér na Úřadě vlády už v sedm ráno. Rady, jak se na vozíku pohybovat, získal od Jiřího Trávy z organizace Prosaz, která pomáhá zdravotně postiženým osobám. Premiérovi věnoval i vlastní vozíčkářské rukavice.
Pomáhali i bodyguardi
Pro Sobotku byl pohyb na vozíku nový zážitek. „Měl jsem v životě štěstí do té míry, že sedím nyní na vozíku poprvé. Když si člověk uvědomí, co to všechno obnáší, tak to není jednoduchá věc. Není ale otázka, jestli já to zvládnu. Otázka je, co musíme udělat pro lidi, kteří to musejí zvládat každý den,“ řekl novinářům.
S pohybem premiérovi pomáhala asistentka z organizace Prosaz Romana Fenclová, ale i bodyguardi. K dispozici měl předseda vlády navíc celý den i služební automobil.
„Pan premiér má kolem sebe tolik lidí, že ho určitě nenechají na holičkách. Ale je vidět, že je nejistý. Je to složité pro člověka, který na tom sedí poprvé. Zvlášť předseda vlády, který musí působit důstojně,“ řekl Právu Tráva.
Vedl si dobře
Fenclová Právu prozradila, že na začátečníka si premiér vedl první den na kolečkovém křesle dobře. „Problém je to nastupování do automobilu. Na to musíte mít sílu v ruce. Ale on má, není to slaboch. Větší problém by měl v terénu,“ řekla Právu.
Premiér jednal i s představiteli organizace Prosaz, která handicapovaným pomáhá. Předsedkyně Iveta Pešková novinářům prozradila, že schůzka proběhla v dobré náladě. Příští by se pak prý měla odehrát přímo na Úřadu vlády.
„Je strašně důležité, že pan premiér uznal potřebnost osobní asistence. Je vidět, že se o problematiku hluboce zajímá,“ řekla novinářům.
Sobotka dodal, že s Peškovou jednal především o způsobu, jakým systém poskytování osobních služeb funguje. Za problém považuje především příliš dlouhou dobu, kterou rozdělování dotací trvá. S ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou (ČSSD) chce proto hovořit o tom, jak tuto dobu zkrátit.