Článek
Sobotka na úterní tiskové konferenci uvedl, že Tlustý záměrně dramatizuje otázku rozpočtu, aby tím vytvořil poptávku po velké privatizaci. Tou by mohl být Tlustého návrh na privatizaci 16 procent státního podílu ve společnosti ČEZ. ČSSD momentálně privatizaci ČEZ nepodporuje, jelikož akcie firmy podle Sobotky dále porostou a oslabení pozice státu v této společnosti by mohlo vést ke zvyšování cen energií.
Sobotka prohlásil, že si ODS připravuje půdu pro nezodpovědnou politiku vysokých rozpočtových deficitů. Nasvědčují tomu prý i návrhy ODS na snižování spotřebních daní, které exministr označil za populistické.
Tlustý v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce kritizoval stav veřejných financí a obvinil z něj sociální demokracii. Současnou situaci nazval "dluhovou katastrofou, která přesahuje všechna očekávání" a varoval, že Česku hrozí například zvyšování úrokových sazeb i to, že domácnosti nebudou moci splácet své spotřebitelské úvěry.
Prohlásil rovněž, že ČR letos kvůli schodku rozpočtu nesplní příslušné maastrichtské kriterium. Letošní schodek rozpočtu se podle něj proti plánovaným 74,4 miliardy korun prohloubí nejméně o 20 miliard korun.
"Zcela odmítám tvrzení ministra Tlustého, která přirovnávají Českou republiku ke spálené zemi. Po osmi letech vlád ČSSD prožívá naše země rychlý hospodářský růst, založený na zdravých a udržitelných základech, silném přílivu investic, nízké inflaci a nízkých úrokových sazbách," uvedl Sobotka v úterním prohlášení.
Podle Sobotky je ČR jednou z nejméně zadlužených zemí EU
Sobotka zdůraznil, že podíl veřejného dluhu na hrubém domácím produktu (HDP) v posledních letech stagnoval na 30 procentech HDP a Česká republika patří mezi nejméně zadlužené členy EU. "V takové souvislosti nelze hovořit ani o krizi veřejných rozpočtů, ani o spálené zemi," dodal.
ODS podle bývalého ministra nemá žádný koncept řízení veřejných financí a k rozpočtové situaci přistupuje zcela pasivně bez jakékoli snahy snižovat deficit státního rozpočtu. "Pro ČSSD je nepřijatelné podpořit takový deficit státního rozpočtu, který by překročil 100 miliard korun," uvedl s tím, že ČSSD je připravena o podobě rozpočtu jednat.
Schodek státního rozpočtu na příští rok bude podle Tlustého 101 až 127,6 miliardy korun. Předchozí vláda přitom navrhla deficit státního rozpočtu ve výši 88 miliard korun, podle Tlustého byl ovšem rozpočet sestaven v rozporu s pravidly. Bez jakýchkoli škrtů a úsporných opatření by v příštím roce dosáhl deficit státního rozpočtu podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra financí Eduarda Janoty 173,5 miliardy korun.