Článek
"Já samozřejmě respektuji právo prezidenta, pokud se objeví nějaké závažné, zásadní důvody, proč on nebude moci jmenovat některého člena vlády, ale to by musely být skutečně zásadní, závažné důvody, nemohou to být důvody v rovině politické argumentace, protože to si myslím, že prezidentovi republiky z hlediska jeho ústavní pozice nepřísluší, aby politicky zasahoval do složení vlády," nechal se slyšet Sobotka.
Šéf ČSSD prohlásil, že neví o žádných důvodech, proč by hlava státu neměla jmenovat Lubomíra Zaorálka nebo Jiřího Dienstbiera do vlády, jak o tom spekulovala některá média. Složení kabinetu je podle Sobotky, který komunikaci s prezidentem hodnotí jako velmi otevřenou, primárně na ministerském předsedovi.
Sám si prý sice rád poslechne Zemanův názor na kandidáty do vlády, ale především je to podle něj rozhodnutí premiéra. "Návrh, který předložím, nebude vycházet z návrhu prezidenta republiky, ale bude vycházet z návrhu koaličních stran," uvedl k tomu.
Se Zaorálkem počítá
V případě Dienstbiera, který je stínovým ministrem spravedlnosti a proti Zemanovi stál v prezidentské volbě, ani Zaorálka, jenž je stínovým šéfem diplomacie a s hlavou státu také nemá vřelý vztah, přitom prý nezná žádné důvody, které by byly překážkou jejich jmenování do kabinetu. Přinejmenším se Zaorálkem přitom Sobotka ve vládě počítá.
Předseda sociální demokracie, který po takzvaném lánském puči odmítl pozvání prezidenta na Hrad k oslavě 28. října, se v posledních týdnech s hlavou státu sešel již třikrát, aby ji informoval o průběhu vládních vyjednávání. Pravidelná komunikace podle něj vždy prospívá zlepšení vztahů.
"To, co pokládám za velmi pozitivní, že s panem prezidentem nespoléháme na žádné prostředníky, kteří velmi často hrají vlastní individuální role ve prospěch vlastních individuálních zájmů, ale komunikujeme zcela přímo, a myslím si, že komunikujeme velmi otevřeně," nechal se slyšet s tím, že to je dobrý předpoklad, aby do budoucna nedocházelo ke zbytečným nebo hloupým konfliktům mezi vládou a hlavou státu.