Článek
Sobotka se ve čtvrtek sešel s předsedou státní banky Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) Ťiangem Ťien-čchingem. Tato největší banka světa (co se týká výše aktiv) založí svou pobočku v Praze.
Česká delegace v Pekingu podepsala memorandum, které s tím počítá.
„Pokračujeme v lákání finančních institucí do Prahy. ICBC má souhlas čínského regulátora, jedná se ještě s ČNB. Naše ambice je, aby přibyly i další banky,” řekl Sobotka.
Po Bank of China míří do Prahy pobočka další čínské banky:ICBC.Stáváme se postupně region.centrem čín.fin.institucí. pic.twitter.com/83M9fD7Irk
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 16. června 2016
Čeští podnikatelé budou mít také nově možnost prodávat v internetovém obchodu e-Mall, který ICBC provozuje. V roce 2015 byl e-shopem s největším obratem v Číně.
„Je to příležitost pro české výrobce, aby nabízeli zboží přímo čínským odběratelům,” konstatoval premiér.
Česko je po Španělsku a Francii třetí evropskou zemí, jejíž firmy budou své výrobky na čínském portálu e-Mall prodávat. Tamní zákazníci, kteří si online nákupy velmi oblíbili, budou moct objednávat tradiční české potraviny, nápoje nebo sklo. |
---|
zdroj: ČTK |
Nová letecká linka do Prahy
Sobotka se také sešel s administrátorem Čínského úřadu pro civilní letectví (CAAC) Fengem Čeng-linem. Jednali o rozšíření leteckého spojení a uznávání leteckých certifikátů na čínském trhu.
„Jsme v situaci, kdy jsme dosáhli konkrétních výsledků. Nejlepší, co se nám povedlo, je zvýšit počet přímých letů mezi ČR a Čínou. Budeme mít tři přímá letecká spojení, což vytváří unikátní podmínky v rámci střední a východní Evropy,“ řekl novinářům po jednání Sobotka.
První pravidelná linka mezi Pekingem a Prahou začala létat vloni v září. 23. června bude zahájeno druhé pravidelné spojení, a to na trase Praha–Šanghaj. Novou pravidelnou přímou linkou bude let z Čeng-tu do Prahy. Od roku 2016 létaly na této trase pouze charterové lety.
Spolu s ministrem dopravy Danem Ťokem (ANO) jednal také o certifikacích českých letounů, které by se mohly prodávat v Číně.
„Lepší je situace pro lehké a ultralehké letouny, protože nejsme vázáni na jednání mezi EU a Čínou a certifikace mohou probíhat. Pokud jde o další letouny, tam jsme závislí na dokončení jednání mezi EU a Čínou, která by měla být dokončena v roce 2017,“ komentoval premiér.
Inspirace pro fotbal
Ještě před tímto jednáním se česká delegace jela podívat na fotbalový klub Kuo-an. Premiér se na stadiónu sešel s primátorem Pekingu Wang An-šunem a s hráči si zakopal s míčem.
„Ukazuje se, že fotbal spojuje národy. Zjistil jsem, že i primátor Pekingu sledoval zápas ČR se Španělskem na mistrovství Evropy. Dochází k výměnám mládežnických družstev, zdá se, že někteří hráči z ČR by potenciálně mohli zamířit sem do Číny, Čína se snaží zlepšit úroveň fotbalu, inspiraci hledá i v ČR,“ uvedl ministerský předseda.
Související téma:
Primátor také Sobotkovi nabídl, že by mohl být čestným trenérem klubu Kuo-an. To ale český premiér pobaveně odmítl.