Hlavní obsah

Sobotka chce nemocenskou pro první tři dny, změnit se můžou i odvody

Aktualizováno

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) míní, že je třeba znovu zavést vyplácení nemocenské i v prvních třech dnech nemoci. Záležet podle něj bude na dohodě zástupců zaměstnanců a zaměstnavatelů i na „možnostech úpravy” odvodů na nemocenské pojištění.

Foto: Petr Horník, Právo

Premiér Bohuslav Sobotka

Článek

"V každém případě je potřeba se vrátit k proplácení nemocenské i v prvních třech dnech nemoci. Domnívám se, že ta dávka by měla být o něco nižší, než je v dalších dnech nemoci, ale v každém případě není v pořádku a není spravedlivé, pokud lidé, kteří jsou zaměstnaní, platí si zdravotní pojištění, v prvních třech dnech nedostanou ani korunu," uvedl předseda vlády.

Podle něj výše dávky bude záležet na dohodě mezi odboráři a zaměstnavateli i na "možnostech úpravy eventuální platby pojistného", tedy nejspíš na shodě na případném zvýšení odvodů. Sobotka řekl, že k diskusi vyzval i koaliční partnery – ANO a lidovce.

Vláda ve své koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom dohodne tripartita. Odbory na posledním loňském zasedání v prosinci avizovaly, že zrušení takzvané karenční doby budou letos prosazovat.

Nemocenská až od 15. dne

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku.

Nemocenská se pak vyplácí od 15. dne nemoci. Podle kalkulačky ministerstva práce tak člověk s průměrným měsíčním příjmem 15 000 korun dostane za poslední týden třítýdenního stonání nemocenskou 1869 korun, pracovník s průměrným výdělkem 25 000 korun pak 3108 korun a zaměstnanec s mzdou 65 000 korun pak 5495 korun.

Dávky se počítají z průměrného denního příjmu. Z částky do 888 korun se bere 90 procent, od 888 do 1331 korun 60 procent a od 1331 do 2662 pak 30 procent. Denní nemocenská od 15. dne dosahuje 60 procent součtu. Maximální denní dávka může činit 879 korun, připadne lidem s příjmem zhruba 81 000 korun a víc.

Související témata:

Výběr článků

Načítám