Článek
Na hřebenech Krkonoš je 80 až 140 centimetrů sněhu. „Po oteplení a dešti se prudce ochladilo, čímž vznikla na sněhové pokrývce krusta. Na krustu napadlo za posledních 48 hodin 30 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným jižním, později severozápadním větrem,“ uvedl Robert Dlouhý z krkonošské HS.
Více sněhu je uloženo na závětrných svazích, odtrhových zónách a žlabech. „Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, výjimečně i při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá,“ dodal Dlouhý.
Ochladí se a sněžit bude nejen na horách
Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.
Vzhledem k silnému větru nejede horní úsek lanovky na Sněžku. Podle měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu Sněžky v sobotu v 05:50 dosahoval vítr v nárazech rychlosti přes 122 km/h, tedy přesáhl hranici orkánu, která je 117,7 km/h. Na Sněžce bylo ráno minus 11 stupňů, pocitová teplota vlivem větru okolo 23 stupňů pod nulou. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. Vedoucí provozu Jiří Špetla potvrdil, že horní úsek z Růžové hory na Sněžku nepojede celý den. Dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu.