Článek
Výše rodičovského příspěvku by měla odpovídat 40 procentům průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Ta byla v posledním čtvrtletí asi 18 500 korun. Podle Aleny Páralové (ODS) by si vyšší příspěvky ročně vyžádaly ze státní pokladny zhruba deset miliard korun.
Výše rodičovského příspěvku by nově měla odpovídat 40 procentům průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Ta byla v posledním čtvrtletí asi 18.500 korun. Podle ministerstva práce a sociálních věcí si vyšší příspěvky ročně vyžádají ze státní pokladny zhruba 12 miliard korun.
Návrh na podporu rodin získal 105 hlasů z přítomných 120 poslanců. Samotný zákon o životním a existenčním minimu pak podpořilo 116 z přítomných 122 poslanců.
"My jsme měli volné hlasování a ukázalo se, že poslanecký klub ODS je velmi sociální a chce rodinu podpořit," řekla Páralová. Občanští demokraté prý proto zvedli ruku i pro celý zákon, který jinak považují za zbytečný.
O zvýšení rodičovského příspěvku se hlasovalo několikrát a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) původně varoval před dopadem na rozpočet. Když ale začalo být jasné, že návrh lidovci, ODS a komunisté svými hlasy prosadí, ministr změnil názor. "Vidím, že tady je nezdolná vůle Poslanecké sněmovny, a já se s ní ztotožňuji, abychom pomohli mladým rodinám," prohlásil Škromach.
Životní minimum se sníží
Vládní zákon má především zavést podstatnou změnu ve výpočtu životního minima, tedy sumy, od níž se vypočítávají jiné sociální dávky.
Podle návrhu se mělo snížit na 2870 korun pro dospělého z nynějších asi 4300 korun. Ostatní část bude od roku 2007 více pohyblivá, lidé budou navíc dostávat dvě dávky spojené s bydlením.
Výše konečné dávky bude záviset na tom, jak aktivně si člověk hledá práci. Ministerstvo práce, které zákon připravilo, se ani netají, že návrh je méně výhodný pro velké rodiny, protože minimum na jednotlivce bude nižší a suma na bydlení jen jedna společná.
Zákon musí ještě projít Senátem a podepsat ho musí prezident republiky.