Článek
Kancelář Sněmovny počty zakoupených letenek pro jednotlivé zákonodárce nechce prozradit údajně z bezpečnostních důvodů. "Vzhledem k existujícím bezpečnostním rizikům není kancelář oprávněna sdělovat podrobnosti o cestách jednotlivých členů Sněmovny na konkrétní jednání," uvedl ředitel odboru hospodářské správy Kanceláře Poslanecké sněmovny Milan Hybš.
Přitom otázka nezněla, kdy, kam a kdo konkrétně létá, ale jaký je celkový počet nakoupených letenek pro jednotlivé poslance.
Letenky přitom Sněmovna platí poslancům nad rámec paušálních náhrad. "Poslanec musí předložit letenku, která je mu pak proplacena. Není to součástí náhrad v platu," řekl Novinkám Michael Nekula z tiskového odboru Sněmovny.
Největší letci: Hrnčíř a Turek
Když v minulém roce kancelář zveřejnila údaje o počtu letenek, vyplynulo z nich, že většina moravskoslezských zákonodárců do parlamentu létá velmi často.
V největší palbě byla dvojice poslanců Pavel Hrnčíř (ODS) z Bílovce a Radim Turek (ČSSD) z Návsí u Jablunkova, která měla na svém kontě dvaatřicet letenek.
Naopak jen výjimečně využíval služeb ČSA nový ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi (ČSSD). "Většinou cestuji vlakem. Je to pro mě výhodnější, člověk v něm může zpracovat některé materiály," řekl již dříve. Ušetřil tím Sněmovně řádově stovky tisíc korun, protože zákonodárci mají cestování vlakem zadarmo. Naproti tomu jedna letenka z Prahy do Ostravy i se zpáteční cestou stojí minimálně pět až sedm tisíc korun.
Předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) Právu na dotaz, proč kancelář neoznámila počty letenek, neodpověděl.