Článek
Schválení misí hájila ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO) i šéf české diplomacie v demisi Martin Stropnický (ANO).
„Všechny operace, v nichž jsme nebo budeme zapojeni, mají jasný právní základ. Věřím, že Sněmovna mandát schválí, abychom na summitu v Bruselu v červnu, který povede prezident Miloš Zeman, mohli našim spojencům potvrdit naše závazky,“ řekl Stropnický.
„Je to důležitý mandát, je velmi důležitý pro úroveň Armády ČR, pro naši prestiž v zahraniční politice a pro plnění našich závazků,” apelovala Šlechtová.
Pro schválení misí zvedlo ruku 140 poslanců ze 170 přítomných. Proti bylo 29 zákonodárců z řad SPD a KSČM, jeden Pirát se hlasování zdržel (kdo jak hlasoval, si můžete prohlédnout zde). Aby byl návrh schválen, bylo potřeba minimálně 101 hlasů. Plán na mise už schválil Senát.
Debata byla v pátek vášnivá. Pravicovou opozici pobouřila poznámka premiéra Babiše o tom, že mluvil s kůrovcem, který prý přestane ožírat naše lesy, až bude mít vláda důvěru. [celá zpráva]
Ožehavé Pobaltí
Česko by mělo ještě letos vyslat až o 275 vojáků víc do Iráku, Afghánistánu a Mali. Příští dva roky by se armáda měla podílet na stejných misích jako nyní. Ve druhé polovině roku 2019 by navíc měli vojáci střežit vzdušný prostor nad Pobaltím, a to v počtu do 95 příslušníků. Posílené zahraniční operace vyjdou podle odhadu ministerstvo obrany na 2,1 až 2,4 miliardy korun ročně.
Komunistům nejvíce vadí právě působení českých vojáků v Pobaltí, kam chce vláda poslat až 290 příslušníků do sil NATO. Rusku se alianční vojáci u jeho hranic nelíbí a komunisté postoj Rusů tradičně sdílejí. Síly v Pobaltí mají působit jako odstrašení před případnou ruskou agresí.
Babiš ale tento týden Právu řekl, že spory s komunisty kvůli působení českých vojáků v zahraničních misích jsou zažehnány. Pokud ČSSD schválí vstup do vlády s ANO, nemělo by podle něj KSČM v toleranci tohoto menšinového kabinetu už nic bránit, tvrdí Babiš.
Vládní materiál, který obsahuje přehled všech misí, si můžete prohlédnout zde.