Článek
Pro zákon hlasovalo 95 ze 169 přítomných poslanců z řad vládních klubů. Hnutí ANO a SPD byla proti. Podle záznamů byli proti také omylem Jakub Michálek, Klára Kocmanová (oba Piráti) a Josef Cogan (STAN).
Vláda změnu protlačila kvůli úsporám ve státním rozpočtu, letos by měl stát ušetřit 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.
Projednávání novely provázely obstrukce ze strany opozice, které trvaly od úterý. Poslanci tak jednali s krátkými pauzami prakticky pět dní v kuse. Výjimkou byla páteční noc, kdy poslanci jednání přerušili. Od sobotního rána pak hlasovali o pozměňovacích návrzích, kterých bylo přes 300.
Předčasné penze, další rána rozpočtu, říká Pertold
Opozice novelu označovala například za hanebnou i nehoráznou. Padalo také to, že se vláda snaží okrást důchodce. Kabinet se naopak bránil mezigenerační solidaritou a zmíněnými úsporami ve státním rozpočtu.
„Jste protidůchodcovská vláda. Mluvíte o škodě, naši důchodci jsou pro vás škoda? Čeká nás náraz do zdi, musíme to vybrat,“ tepal vládu například šéfa ANO Andrej Babiš.
Klimbání, kafe, nateklé oči. Čtyři dny schůzování se na poslancích podepsaly
Jednání provázely také přestřelky a drobné potyčky mezi opozičními a koaličními poslanci, část z nich probíhala i na sociálních sítích.
Střet spustilo i to, když se koaliční poslanci v pátek rozhodli nestandardně zkrátit na deset minut i dobu, po kterou mohou mluvit poslanci s přednostními právy. To nakonec po „protestech“ Babiše i šéfa SPD Tomia Okamury vzali zpátky. „Nás odtud nedostanete, budeme hájit demokracii,“ tvrdil například Okamura.
Při nekonečném jednání ve Sněmovně kolaboval také poslanec ANO Milan Wenzl, který se dlouhodobě potýká se zdravotními problémy. Kvůli nevolnosti v pátek v podvečer přerušil ve Sněmovně svůj projev.