Článek
Novela podle ministra financí znamená, že konečný souhlas ministerstva v rozhodovacím procesu bude podmíněn souhlasem obcí.
Krátce po začátku hlasování o jednotlivých pozměňovacích návrzích požádali poslanci ODS o přestávku na jednání klubu. V té chvíli již bylo jasné, že jejich návrh na vrácení zákona do druhého čtení neprošel. Občanští demokraté chtěli, aby se novela vrátila zpět do výboru a definitivně se v poupravené podobě schvalovala až na květnové schůzi, která bude podle všeho svolána.
Následně šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř oznámil, že jeho poslanci nepodpoří žádné pozměňovací návrhy, novelu jako celek v původním znění však ano. Tluchoř neopomněl zdůraznit, že novela je nekvalitní.
Na margo svého předchůdce bych řekl, že samochvála smrdí
Novelu předložili zákonodárci ČSSD a KSČM. Pavel Němec (ČSSD), který je jedním z nich a v rozpravě vystoupil jako první, to ve svém příspěvku neopomněl opakovaně zdůraznit. To nedalo ministru financí Eduardu Janotovi.
"Na margo svého předchůdce bych řekl, že samochvála smrdí," konstatoval ministr a vrátil se k věcné podstatě svého příspěvku. Janota zdůraznil, že "pokud se nic neschválí, nic se nezmění dříve než v roce 2012."
K tématu se i ve světle postoje starostů, kteří odmítli komplexní pozměňovací návrh z dílny rozpočtového výboru, vyjadřovalo množství diskutujících.
Zatímco sociální demokraté horovali pro schválení svého původního návrhu, ODS chtěla jeho dopracování. Návrh totiž obsahuje několik neobratností, které by v konečném důsledku mohly jeho účinnost komplikovat.
Předseda lidovců Cyril Svoboda si s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) vyměňoval názory na úplný zákaz internetového sázení, další poslanci se vrátili k legitimitě narychlo svolaného jednání pražského zastupitelstva, které bylo věnováno právě novele loterijního zákona.
Lidovci, kteří za omezení hazardu dlouhodobě bojují, v tiskové zprávě po schválení normy uvedli, že jde "o nesmělý krůček ve správném směru". Nic zásadního se však podle nich nestalo.