Článek
Stav legislativní nouze vyhlašuje předseda Poslanecké sněmovny na návrh vlády, a to za předpokladu, že jsou ohrožena základní práva občanů nebo bezpečnost státu. Vyhlášen může být také v případě, že státu hrozí hospodářské škody. Návrh také musí odsouhlasit zákonodárci.
Šéf dolní komory může o stavu legislativní nouze rozhodnout i v momentě, kdy není v České republice vyhlášen stav nouze. „Legislativní nouze může být vyhlášena i jindy,“ potvrdil Novinkám předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS).
Vypuštěno je první čtení
V praxi to potom vypadá tak, že z legislativního procesu je vypuštěno první čtení. Zákon tak zákonodárci pouze projednají ve druhém čtení a ve třetím čtení, které může následovat bezprostředně po druhém, o něm poslanci hlasují. Zákonodárci mohou navíc rozhodnou o vypuštění obecné rozpravy ve druhém čtení a omezení řečnické doby poslanců až na pět minut.
Dej nám, drahý Bože, sílu ducha. Babiš přečetl poslancům povzbuzující zprávu
Stav legislativní nouze vyhlašuje Poslanecká sněmovna na určitou dobu. V případě potřeby ho pak mohou zákonodárci zrušit či zkrátit.
V České republice byl tento stav již několikrát. Sněmovna ho například vyhlásila po povodních v roce 2002. Tehdy poslanci schválili několik zákonů, kterými poskytli finanční pomoc lidem z povodněmi postižených oblastí. Kvůli povodním byl stav nouze vyhlášen i v letech 2006 a 2010.