Článek
Proti vládní předloze týkající se úprav valorizací a pravidel pro odchod do předčasného důchodu v minulých čteních brojili zástupci opozičních hnutí ANO a SPD. V prvním kole debata kvůli obstrukcím trvala zhruba třináct hodin, ve druhém pak osm hodin.
Ve středu vystoupil po zahájení schůze s přednostním právem předseda ANO Andrej Babiš a začal pronášet další ze svých obsáhlých projevů, v němž vládě vyčetl, že místo zlepšení života řeší rozpočet a zadlužení, které je podle něj nízké.
Jsme ve 3. čtení novely zákona o důchodovém pojištění a tenhle kolega vůbec nepochopil, o čem jednáme a jen tady už skoro dvě hodiny řeší své vlastní bolístky… zoufalý. 🙉 pic.twitter.com/Fk1Z9q9UWH
— Marek Výborný (@MarekVyborny) July 19, 2023
Během první hodiny došlo rovněž na Babišův Národní investiční plán s projekty za „8000 miliard korun“, migraci, dopravu, zdravotnictví i fungování EU, neboť Brusel funguje podle Babiše tak, že se „zablokuje Evropská rada“.
„Tahle vláda žije jen z toho, co jsme udělali,“ tvrdil Babiš, který již tradičně neoslovoval ve Sněmovně poslankyně a poslance, nýbrž své potenciální voliče.
Po Babišovi vystoupili jeho straničtí kolegové Alena Schillerová, Klára Dostálová a Karel Havlíček. Ty následně vystřídal s předseda SPD Tomio Okamura, který obsáhle prezentoval své názory na migraci. Nedlouho před polednem se Sněmovna konečně dostala k projednávané materii.
Penzijní novela
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) jsou navrhované změny nutné pro dlouhodobou udržitelnost důchodového systému. Opozice naopak mluvila o šetření na penzistech, nebo dokonce o jejich okrádání či ožebračování. Hnutí ANO navíc podalo podnět k Ústavnímu soudu.
Naprostá většina vládních změn v penzích by měla být účinná podle představ kabinetu od letošního září. A to kromě jednoho ze čtyř parametrů zpřísnění podmínek pro předčasné důchody, který má vejít v účinnost o rok později. Jde o prodloužení minimální doby hrazení odvodů z 35 na 40 let. Předčasný důchod by měl být podle novely možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo nynějších až pěti let. Pobíraná částka by se měla krátit víc než dosud a až do řádného termínu penze by se nevalorizovala zásluhová část důchodu.
Co se do půl roku změní v důchodech
Při pravidelných lednových valorizacích se penze nyní zvyšují o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by se měl brát v úvahu výhradně růst cen pro domácnosti důchodců. Započítávala by se třetina růstu reálných mezd. Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, měli by důchodci – stejně jako teď při mimořádné valorizaci – dostat víc peněz, ovšem nejdříve od července kalendářního roku.
Opoziční poslanci podali k novele ve druhém čtení zhruba dvě desítky pozměňovacích návrhů. Pokračovat budou v pátek.
Odpoledne obranná smlouvu s USA
Ve 14 hodin pak poslanci na mimořádné schůzi začali projednávat v závěrečném čtení česko-americkou obrannou smlouvu. V úvodním kole diskuse nad dokumentem trvala zhruba 5,5 hodiny. Smlouvu odmítá z parlamentních stran jen hnutí SPD, kdy podle šéfa hnutí Tomia Okamury jde o jednostrannou dohodu o budoucí vojenské přítomnosti USA v Česku. Proti smlouvě se na Malostranském námětí sešlo několik desítek demonstrantů.
Smlouva však neznamená, že by v Česku mohly vzniknout americké základny a mohli tu být přítomni američtí vojáci, jak tvrdí SPD. Přítomnost vojáků USA by musel schvalovat parlament.
Po schválení obranné smlouvy, které lze předpokládat, předloha zamíří na stůl k dokončení ratifikace podpisem prezidentu Petru Pavlovi. Senát dohodu schválil minulý týden.