Hlavní obsah

Sněmovna podpořila růst platů politiků, opozice zablokovala rychlé projednání

Sněmovna hlasy koaličních poslanců podpořila v prvním čtení sporný vládní návrh na zvýšení platů vrcholných politiků od ledna o téměř sedm procent. Vláda usilovala o zrychlené projednání. Opozice, která návrh tvrdě kritizovala, to ale zablokovala a předloha se tak již do konce roku nestihne projednat.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Ilustrační foto.

Článek

„Návrh je projevem arogance moci, která ztratila naprosto kontakt s realitou. Vláda hledá jen způsob, jak si přilepšit na úkor lidí. Za každou cenu chcete si navýšit peníze, přitom dobře víte, že lidem peníze berete,“ rozčiloval se na plénu předseda ANO Andrej Babiš, který zároveň kritizoval kabinet i premiéra Petra Fialu (ODS) za hospodaření.

Podobně hovořil i předseda SPD Tomio Okamura, který návrh označil za „drzý a arogantní“, přičemž zvyšování platů politiků v současnosti je podle něj nemorální.

Z výpočtu podle navrhované platové novely vyplývá, že by se plat například řadového zákonodárce zvýšil o 7100 korun na 109 500 korun měsíčně a plat prezidenta republiky by činil 365 000 korun, o 23 800 korun víc než teď. Soudcům by platy v podstatě stagnovaly, když letos se po zásahu Ústavního soudu počítají ze základny 120 951 korun. Nárůst by byl asi 0,6 procenta.

Hrozí chaos. Politici jsou před jednáním o svých platech pod tlakem

Domácí

Původně bylo navrhováno, aby platy vzrostly o necelých 14 procent, po kritice to ale ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) upravil na 6,95 procenta.

„Politici žijí a dýchají s veřejností a tomu by měl odpovídat i vývoj platů. Je důležité nastavit nějaký princip, který bude právně správně, ale bude také pro veřejnost akceptovatelný,“ hájila předlohu před začátkem úterní schůze místopředsedkyně ODS Eva Decroix.

Vláda, která s úpravou zvedající platy politiků, soudců a státních zástupců přišla v návaznosti na květnový verdikt Ústavního soudu, požadovala zrychlené projednání předlohy, aby se vše stihlo do konce roku. Zákon, totiž musí být schválen tak, aby byl platný od Nového roku. Bez něj není podle čeho platy počítat.

Ústavní právník Ondřej Preuss například pro Novinky varoval, že bez úpravy hrozí chaos, žaloby a ještě větší náklady.

Do konce roku ale předloha přijata nebude, protože opozice zrychlené projednání vetovala. K hnutím ANO a SPD se přidali i Piráti.

ANO i SPD neúspěšně požadovaly zmrazení platů zákonodárců a ústavních činitelů na pět let. Nyní novela zamíří do rozpočtového výboru, který bude mít na posouzení předlohy poloviční, měsíční lhůtu. Piráti navrhovali zkrácení lhůty mezi prvním a druhým čtením na pět nebo na deset dnů, ani to ale ANO a SPD neumožnily.

Jurečka uvedl, že je nutné přijmout úpravu zákona „zhruba do konce ledna“, kdy jsou vypláceny platy za prosinec. Jinak buď nebude podle čeho stanovit plat pro asi 5000 lidí, nebo by ministerstvo práce a sociálních věcí muselo z rozhodnutí Ústavního soudu samo dovozovat hodnotu platové základny pro další výpočet platů, podotkl.

Politikům v regionech platy bez povšimnutí porostou i o 10 tisíc

Domácí

Výběr článků

Načítám