Článek
Přísedící by neměli podle důvodové zprávy už spolurozhodovat v civilní oblasti pracovněprávní spory, ani by neměli působit v trestních senátech okresních soudů. Zde by nově měl rozhodovat samosoudce.
Omezení „soudců z lidu“ se má dotknout také některých trestních řízení u krajských soudů. Přísedící z lidu by měli být nadále součástí soudních senátů jen v prvostupňových řízeních a v případech zvlášť závažné trestné činnosti s minimálně desetiletou horní hranicí trestní sazby – tedy vždy například u vražd, dále u závažnějších případů loupeže, znásilnění či zabití. Majetkovou a hospodářskou trestnou činnost oproti tomu přísedící nebudou řešit vůbec.
V ostatních kauzách se u krajských soudů dosavadní tříčlenné senáty složené ze soudce a dvou přísedících zruší a rozhodovat bude sám soudce.
Soudní přísedící z lidu budou jen u závažných násilných kauz, schválila vláda
Zástupci hnutí ANO novelu rozporovali. Jedním z argumentů byla například prospěšnost laiků v soudních řízeních, protože mohou předsedovi senátu nabídnout jinou perspektivu. „Žel někdy se stává, že i ti soudci žijí ve skleněné kouli, ve své bublině. Hlas z reálného života jim může pomoci,“ prohlásil například poslanec ANO Milan Feranec.
Pirátský ministr pro legislativu Michal Šalomoun uvedl, že přísedící jsou v řízeních buď „tak trochu jenom jako do počtu“ a na rozhodnutí žádný podstatný vliv nemají, nebo naopak hlavně v trestních věcech výrazně promlouvají a mohou soudce ve dvojici přehlasovat. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) je občanský prvek v soudním rozhodování potřebný pouze v trestním řízení.
Náhrady přísedícím stojí stát ročně zhruba 13 milionů korun. Změna by měla podle ministerstva spravedlnosti ušetřit osm milionů korun.